do not follow here
ISS < LIVING fUTURE

Historicky první a také poslední fotografie raketoplánu a ISS

Astronaut ESA Paolo Nespoli při svém návratu z ISS pořídil unikátní fotografie celého orbitálního komplexu společně s raketoplánem Endeavour, který u stanice kotvil v rámci mise STS-134. Posádka sojuzu TMA-20 se od stanice odpoutala 23. května, poprvé se tak stalo za kotvení raketoplánu u stanice, což poskytlo tříčlenné posádce pohled, který už zřejmě nikdo nikdy neuvidí.Bez amerických raketoplánů by Mezinárodní vesmírná stanice nemohla existovat, dopravily na ni totiž ty nejtěžší a největší moduly. V neposlední řadě se staly důležitým prvkem při cestách amerických astronautů na oběžnou dráhu. Za celou dobu letů k ISS ale nebyl raketoplán vyfotografován s celou orbitální stanicí, veškeré fotografie doposud byly pořízeny přímo z paluby stanice. 

S blížícím se koncem provozu raketoplánů se ale v NASA začaly ozývat hlasy žádající speciální fotografickou operaci, při které by se část posádky odpojila se sojuzem od stanice, pořídila fotografie a vrátila se zpět. Ruská strana požadavek na tuto misi několikrát vetovala a už se zdálo, že žádný z amerických raketoplánů fotografii s orbitální stanicí, kterou pomohly vystavět, mít nebude.

Nakonec se přece jen naskytla možnost, a to když byl několikrát odložen start raketoplánu Endeavour a jeho mise se posunula právě do období odletu ruského sojuzu.

Galerie k článku

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
ISS

Načítám stránku...
x zrušit