Historicky první a také poslední fotografie raketoplánu a ISS

Astronaut ESA Paolo Nespoli při svém návratu z ISS pořídil unikátní fotografie celého orbitálního komplexu společně s raketoplánem Endeavour, který u stanice kotvil v rámci mise STS-134. Posádka sojuzu TMA-20 se od stanice odpoutala 23. května, poprvé se tak stalo za kotvení raketoplánu u stanice, což poskytlo tříčlenné posádce pohled, který už zřejmě nikdo nikdy neuvidí.

ISS a raketoplán Endeavour

ISS a raketoplán Endeavour jedna ze série unikátních fotografií amerického raketoplánu a Mezinárodní vesmírné stanice. Autorem fotografií je italský astronaut Paolo Nespoli, který byl při jejich pořízení na palubě ruské lodi sojuz.Bez amerických raketoplánů by Mezinárodní vesmírná stanice nemohla existovat, dopravily na ni totiž ty nejtěžší a největší moduly. V neposlední řadě se staly důležitým prvkem při cestách amerických astronautů na oběžnou dráhu. Za celou dobu letů k ISS ale nebyl raketoplán vyfotografován s celou orbitální stanicí, veškeré fotografie doposud byly pořízeny přímo z paluby stanice. 

S blížícím se koncem provozu raketoplánů se ale v NASA začaly ozývat hlasy žádající speciální fotografickou operaci, při které by se část posádky odpojila se sojuzem od stanice, pořídila fotografie a vrátila se zpět. Ruská strana požadavek na tuto misi několikrát vetovala a už se zdálo, že žádný z amerických raketoplánů fotografii s orbitální stanicí, kterou pomohly vystavět, mít nebude.

Nakonec se přece jen naskytla možnost, a to když byl několikrát odložen start raketoplánu Endeavour a jeho mise se posunula právě do období odletu ruského sojuzu.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
ISS