do not follow here
Betelgeuse < LIVING fUTURE

Co se děje s hvězdou Betelgeuse? Doposud nejdetailnější záběry hvězdy, která se stane supernovou

Betelgeuse [bítldžús] je super obří hvězda v souhvězdí Orion. Kromě toho, že jde o jednu z největších známých hvězd, patří také mezi nejjasnější hvězdy na noční obloze. Tím však výčet zajímavostí o Betelgeuse nekončí, hvězda je totiž v poslední fázi před supernovou, zánikem masivní hvězdy obrovskou explozí, poskytuje tak astronomům unikátní pohled do procesů, které této explozi předcházejí.Betelgeuse je obr, kdyby byla uprostřed sluneční soustavy, její atmosféra by sahala až k oběžné dráze planety Jupiter. Ze vzdálenosti 650 světelných let je poměrně obtížné pozorovat co se s hvězdou děje (ve skutečnosti dělo, protože i s pomocí nejvýkonnějších teleskopů budou astronomové vždy pozorovat co se s Betelgeuse dělo před 650 lety), vědci však mají k dispozici stále přesnější měření a s tím nejnovějším přišli astronomové z Evropské jižní observatoře (ESO).

S pomocí "velmi velkého teleskopu" (Very Large Telescope - VLT) v Chile se evropským astronomům podařilo zachytit v infračerveném spektru mlhovinu kolem Betelgeuse. Ta je výrazně nehomogenní a neustále se zvětšuje. Ve viditelném spektru je současnou technikou ze Země nezachytitelná, protože záře samotné hvězdy vše dokonale přezáří. Mlhovina je tvořena materiál, který superobří hvězda chrlí do okolního prostoru. 

Samotná hvězda se přitom zmenšuje, za posledních 15 let se její poloměr smrštil o 15 %. Betelgeuse je stále více nestabilní a je pravděpodobné, že hvězda brzy exploduje, tato exploze by měla na noční obloze poskytnout doslova nevídanou podívanou. Předpovědět tuto událost je však nemožné, nezbývá tedy, než se nechat překvapit.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
Betelgeuse 723.2 ly

Galerie k článku

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Betelgeuse

tag icon
Další články z kategorie
Betelgeuse
Načítám stránku...
x zrušit