do not follow here
Mars < LIVING fUTURE

Zachytila sonda NASA tekoucí vodu na Marsu? Podle vědců je to nejpravděpodobnější vysvětlení

Orbitální sonda MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) pozoruje planetu Mars z oběžné dráhy už od roku 2006. Za toto období zachytila v určitých regionech sezónní proměny povrchu, které si vědci zatím neumí vysvětlit lépe, než existencí tekoucí vody na povrchu rudé planety. "Nejlepší vysvětlení pro tato pozorování jsou proudy slané vody", řekl Alfred McEwen, vedoucí výzkumník pro data z kamery HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment).Teploty v místech, kde snímky naznačují existenci kapalné vody na povrchu Marsu, dosahují hodnot, při kterých by čistá voda zmrzla, nicméně pokud by byla slaná podobně jako v oceánech na Zemi, mohla by se zde vyskytovat v teplé části roku v kapalném stavu.

Na snímcích pořízených z oběžné dráhy jsou vidět pohyblivé tmavé oblasti, které se mění v průběhu ročních období na Marsu. Objevují se na jaře a na podzim, když se snižují teploty, zase mizí. Podle McEwena ale nejsou tyto oblasti tmavé, protože by bylo mokré, změna zbarvení je zřejmě daná jiným efektem.

Vědci z NASA také upozorňují, že jde o jiné útvary než zdánlivě podobné "gullies", které se vyskytují v kráterech v chladnějších oblastech. Nově objevené útvary jsou mnohem užší, mají půl metru až metr na šířku.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mars