do not follow here
Dragon < LIVING fUTURE

SpaceX hodlá vyvinout opakovatelně použitelnou raketu, která umožní cestu lidí na Mars

Na srpnové konferenci představil CEO společnosti SpaceX Elon Musk plán jak dopravit astronauty na povrch Marsu, chce toho dosáhnout do dvaceti let. Pro realizaci takové cesty je nutno dopravit do vesmíru ze Země množství zásob, a to něco stojí. Podle Muska však palivo představuje pouhých 0,3 % nákladů při startu raket Falcon 9, to nejdražší je totiž raketa samotná a právě zde hodlá se svou společností SpaceX ušetřit.Lety do vesmíru a zejména ty s lidskou posádkou vyžadují vysoké bezpečnostní standardy a těch se u použitých prvních a druhých stupňů raket nedaří dosáhnout. Inženýři SpaceX přišli s novým přístupem, chtějí jednotlivé části rakety po odhození od hlavního nákladu znovu zažehnout a ztlumit tak jejich pád a tím i poškození.

Toto řešení je však stále jen na papíře a k jeho realizaci bude nutné udělat ještě spoustu práce, bude třeba se vypořádat s množstvím paliva, které se bude muset navýšit a i při změkčeném dopadu bude nutné rakety ochránit před následky přistání.

S opakovatelně použitými raketami i vesmírnou lodí Dragon sníží společnost SpaceX náklady na cesty do vesmíru drasticky. Umožní tak dopravu mnohem většího množství materiálu na oběžnou dráhu za nižší cenu. 

Plány Elona Muska jsou velmi ambiciózní, hodlá realizovat misi lidí na Mars do dvaceti let. Pro srovnání, podle plánu prezidenta Obamy z roku 2010 realizuje NASA let lidí na oběžnou dráhu Marsu někdy v polovině 30. let a samotné přistání na planetě by mohlo následovat až v následujících letech. Je tedy zcela reálné, že závod o první přistání na Marsu nevyhraje žádná ze zemí, ale soukromá společnost.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Dragon

tag icon
Další články z kategorie
Dragon
Načítám stránku...
x zrušit