do not follow here
Trpasličí planety < LIVING fUTURE

Astronomové objevili tři nová velká tělesa v Kuiperově pásu, rozšíří řady trpasličích planet?

Astronomům se podařilo najít v Kuiperově pásu tři nová tělesa, která by mohla splňovat oficiální definici trpasličí planety. V oblastech, které ještě nebyly důkladně prozkoumány nalezli celkem 14 zajímavých objektů, z toho tři jsou dostatečně velké na to, aby se mohly zařadit do prestižního klubu k Plutu a dalším.



Trpasličí planeta (dwarf planet) je podle definice z roku 2006 těleso obíhající kolem Slunce, které má dostatečnou gravitaci, aby zformovalo zaoblený tvar, na rozdíl od planet ale ty trpasličí sdílí svou oběžnou dráhu s dalšími tělesy. Do této kategorie patří zatím 5 objektů (Eris, Pluto, Ceres, Makemake a Haumea), ke kterým se řadí zhruba 40 dalších kandidátů, což jsou tělesa, která ještě nebyla dostatečně prozkoumána, ale definici by také mohla odpovídat.

Tým astronomů vedený Scottem Sheppardem zkoumal pomocí teleskopu Warsaw v Chile Kuiperův pás v místech jižní oblohy, kterým se v předchozích průzkumech nedostalo plné pozornosti zejména oblast směrem ke galaktickému centru. Jejich cílem bylo nalézt doposud neznámé velké objekty, a to se jim také podařilo. Kromě několika dalších zajímavých těles objevili tři, která mají více než 400 kilometrů v průměru, což by mohla být dostatečná velikost na to, aby se pod tíhou vlastní gravitace zformoval kulatý tvar.

Průzkum Kuiperova pásu není jednoduchý, nachází se až za oběžnou dráhou planety Neptun ve vzdálenosti 30 až 55 astronomických jednotek od Slunce a je tam tma a zima. Za těchto podmínek se jen těžko hledají nové objekty, astronomům se ale daří pozorovat některé světlejší a větší objekty, které odráží dostatek světla pro objektivy teleskopů.

"Tímto průzkumem jsme v podstatě dokončili hledání těch opravdu velkých objektů v Kuiperově pásu" řekl Scott Sheppard, "vypadá to tedy, že Pluto a Eris jsou opravdovými králi této oblasti a větší objekty zde už nenajdeme". Nesmíme ale zapomenout, že mohou existovat další tělesa i za Kuiperovým pásem, která se mohou svou velikostí vyrovnat i menším planetám. Například Sedna, která má  má 1200 kilometrů na šířku. Její extrémně eliptická dráha ji zavede až do vzdálenosti 940 AU od Slunce, během svého 10 000 let trvajícího roku se ale dostane i na pouhých 75 AU.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Trpasličí planety

Načítám stránku...
x zrušit