Robotická sonda Opportunity dorazila ke svému konečnému cíli, kráteru Endeavour

9. srpna signalizovala sonda Opportunity operátorům na Zemi, že dosáhla tzv bodu Spirit, místa, které bude zkoumat zřejmě až do úplného konce. Rover Opportunity tak dorazil po strastiplné cestě ke svému finálnímu cíli na Marsu, kráteru Endeavour, který nyní bude zkoumat.

Kráter Endeavour

Kráter Endeavour na planetě Mars. Na obrázku je vyznačena cesta, kterou robotická sonda musela urazit, aby se od svého přistání v roce 2004 dostala ke své cílové destinaci v roce 2011.Bod Spirit byl pojmenován po dvojčeti roveru, vesmírné sondě Spirit, která naposledy komunikovala se Zemí v březnu 2010. Oba rovery měly fungovat pár měsíců, nicméně oba překonaly očekávání a pracovaly dlouhá léta. Ačkoliv v roce 2010 Spirit zřejmě podlehl nepříznivým podmínkám na Marsu, Opportunity je ale stále funkční a se Zemí komunikuje bez problémů.

Ke kráteru Endeavour se rover Opportunity dostává po téměř tříleté cestě od kráteru Victoria, který opustila v srpnu 2008 (sol 1634). Po dlouhých 20 kilometrech se teď bude v okolí bodu Spirit soustředit na geologii hornin, které se tam nacházejí.

Kráter Endeavour je asi 20x větší než kráter Victoria, který zkoumala sonda Opportunity v letech 2006 - 2008, má 22 kilometrů v průměru. Vědci očekávají, že v tomto kráteru najdou velmi staré horniny, starší než ty, které doposud měli možnost zkoumat během prvních 7 let mise. Vědce zajímají zejména jílovité horniny, které v kráteru detekovala orbitální sonda MRO, které by měly vzniknout za teplějších a vlhčích podmínek, než které na Marsu panují dnes.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Mars