Vesmírný robot Robonaut R2 byl astronauty na ISS vybalen a zapojen do elektrické sítě

31. 8. 2011

V pondělí na ISS vybalili astronauti Mike Fossum a Satoshi Furukawa robonauta R2 z krabice a připojili ho k elektrické síti v laboratorním modulu Destiny. Poté následovala asi dvouhodinová kontrola inženýry z pozemního střediska, která měla za cíl odhalit případné špatné obvody či jiné poruchy hardwaru. "Prohlídka skončila pro R2 dobře", řekl médiím Nic Radford podílející se na projektu Robonaut, "už přijímáme video z robotových očí a vše funguje tak jak má".

Robonaut 2

Robonaut 2 humanoidní robot, který bude pracovat na Mezinárodní vesmírné staniciR2 je na orbitální stanici už od února letošního roku, kdy jej přivezl raketoplán Discovery, kvůli plnému programu astronautů plného experimentů a zásobovacích misí ze Země se ale doposud nedostali k zapojení robota do provozu.

Krátce po zapojení do elektrické sítě poslal R2 první tweet po svém probuzení "Those electrons feel GOOD!", kde si pochvaloval jak dobře mu dělají elektrony procházející jeho obvody. Další zapojení čeká R2 1. září, kdy operátoři na Zemi budou zkoušet dávat robotovi různé příkazy a sledovat jakým způsobem se v mikrogravitaci na ISS chová.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Robonaut

Robonaut R2 bude na ISS místo astronautů měřit proudění vzduchu

21. 3. 2012 (novější než zobrazený článek)

Na oběžné dráze si mohl první humanoidní robot ve vesmíru poprvé vyzkoušet skutečnou práci. Na zkoušku změřil místo astronautů proudění vzduchu u ventilační šachty, žádná velká věda, naopak, nudný, pravidelně se opakující úkol, který astronautům jen zbytečně ubírá drahocenný čas na orbitální stanici.

celý článek

Astronauti na ISS poprvé vybalili Robonauta z krabice, ten už vesele tweetuje

16. 3. 2011

Po více než 6 měsících strávených zabalený v krabici se poprvé porozhlédnul po Mezinárodní vesmírné stanici Robonaut 2 (přezdívaný R2). R2 má pouze hlavu, ruce a trup, nohy zatím nepotřebuje, protože bude umístěný napevno v modulu Destiny. Prozatím nebude mít ani žádné povinnosti, astronauti budou hlavně testovat jeho chování ve vesmíru. V budoucnu však doufají, že bude moci pomáhat při misích ve volném vesmíru mimo ISS. Celý humanoidní robot váží asi 140 kilogramů a byl na ISS dopraven při poslední misi raketoplánu Discovery.

celý článek

Život humanoidního robota ve vesmíru

27. 2. 2011

Robonaut 2 je první humanoidní robot, který navštíví vesmír, tedy zatím jen oběžnou dráhu Země, ale plány na jeho využití sahají daleko za gravitační vliv naší planety. Robot byl vyvinutý ve spolupráci NASA a General Motors speciálně pro fungování ve stavu beztíže a snahou konstruktérů bylo, aby jeho manévrovací schopnosti předčily schopnosti astronauta ve vesmírném obleku.

celý článek

Raketoplán Discovery odstartoval na svou poslední cestu k Mezinárodní vesmírné stanici

25. 2. 2011

Ve čtvrtek několik minut před jedenáctou hodinou večerní středoevropského času odstartoval na svou poslední cestu raketoplán NASA Space shuttle Discovery. Start proběhl s mírným zpožděním oproti původnímu termínu, ale nakonec byl úspěšný a raketoplán dosáhl oběžné dráhy. V průběhu předstartovních příprav bylo zřejmé, že technici NASA chtějí mít skutečnou jistotu, že bude zajištěno bezpečí astronautů na palubě. Zážeh motorů Discovery byl nakonec natahován až ke konci startovacího okna pro cestu k ISS.

celý článek

Robonaut 2 bude první humanoidní robot ve vesmíru

3. 1. 2011

S nadcházející misí STS-133 poletí raketoplánem Discovery na oběžnou dráhu také první humanoidní robot Robonaut 2, přezdívaný podle robota z filmů Star Wars R2. Do vesmíru poletí v modulu Leonardo společně se zásobami a novým vybavením orbitální stanice. Ačkoli Mezinárodní vesmírnou stanici už navštívilo téměř 200 lidí z 15 zemí, R2 je první humanoidní robot, který se do vesmíru podívá. A zřejmě tam i zůstane, protože zatím neexistují žádné plány pro jeho návrat na Zemi.

celý článek