Život humanoidního robota ve vesmíru
Robonaut 2 je první humanoidní robot, který navštíví vesmír, tedy zatím jen oběžnou dráhu Země, ale plány na jeho využití sahají daleko za gravitační vliv naší planety. Robot byl vyvinutý ve spolupráci NASA a General Motors speciálně pro fungování ve stavu beztíže a snahou konstruktérů bylo, aby jeho manévrovací schopnosti předčily schopnosti astronauta ve vesmírném obleku.

Robonaut 2 (R2) robot s lidskou podobou, který bude sloužit jako pro testování moderních robotických technologií na Mezinárodní vesmírné stanici.
Zpočátku bude robot připevněný na pevném podstavci v laboratoři Destiny na Mezinárodní vesmírné stanici, teprve později by měl dostat nohu, která mu umožní pohyb koridory orbitální stanice nebo vně orbitálního komplexu. V plánu je také instalace dalších doplňků, které mu umožní pohyb i v jiném prostředí, například rozšíření Robonauta o tělo s koly z něj vytvoří robota Centaur pro pohyb na porvchu Marsu nebo Měsíce.
Více informací k tématu
Další zprávy z kategorie ISS
Boeing znovu certifikoval software pro vesmírnou loď Starliner, na oběžnou dráhu má letět v březnu
Společnost Boeing znovu certifikovala palubní software vesmírné lodi CST-100 Starliner, která by měla v březnu podstoupit opakovaný testovací let k ISS. Právě chyba v programování vedla k neúspěchu předchozího testovacího letu lodi v roce 2019. NASA a Boeing plánují příští misi Starlineru na 29. března.
Nová verze nákladní lodi Dragon poprvé přistála na Zemi, přivezla 2 tuny nákladu z vesmírné stanice
Nákladní loď Dragon ve čtvrtek brzy ráno úspěšně přistála v Mexickém zálivu. Na její palubě se nacházelo něco málo přes dvě tuny nákladu, který přivezla z Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Byla tak zakončena první mise nové verze této vesmírné lodi označované jako Dragon 2 nebo Cargo Dragon. Mise trvala 38 dní.
celý článekNákladní loď Cygnus opustila vesmírnou stanici. Čeká ji prodloužená mise na oběžné dráze
Automatická nákladní loď Cygnus společnost Northrop Grumman ve středu podle plánu opustila Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Cygnus nyní míří na 20denní prodlouženou misi, při které bude zkoumáno chování ohně v prostředí mikrogravitace.
Automatická nákladní loď Cygnus projde na oběžné dráze zkušebním ohněm
Aby vědci vyzkoušeli, jak se oheň chová ve vesmíru, provedou experiment v nákladním prostoru lodi Cygnus, která následně shoří v atmosféře. Loď aktuálně kotví u ISS, kam přiletěla v říjnu se zásobami pro posádku. Její odpojení od stanice a začátek prodloužené mise je plánován na 6. ledna.
celý článekNASA a Boeing plánují druhý nepilotovaný let Starlineru na 29. března
Vesmírná loď Starliner od společnosti Boeing zatím letěla na oběžnou dráhu jenom jednou. K ISS však oproti plánům nedoletěla, zabránila ji v tím chyba v palubním počítači. Tento testovací let nyní Boeing podstoupí ještě jednou, následovat by po něm měl další testovací let, tentokrát už s posádkou.
U ISS aktuálně kotví dvě vesmírné lodě Dragon, upgradovaná automatická verze přivezla nový modul
Automatická vesmírná loď Dragon v neděli úspěšně vyletěla na oběžnou dráhu. Kromě zásob pro posádku veze také zcela nový modul - přechodovou komoru Bishop. Jedná se o první zcela soukromý modul, který bude na stanici instalován. Bishop umožní vypouštět do vesmíru větší objekty než dosud používaná komora Kibo.
celý článekExperiment s červy ve vesmíru ukazuje, že stav beztíže mění geny živých organismů
Podle studie, která vychází z experimentů ICE-FIRST a CERISE, ovlivňuje gravitace (a také její nedostatek) živé buňky na genetické úrovni. Analýza červů druhu Caenorhabditis, kteří strávili čas na ISS, ukazuje drobné změny v tisícovce jejich genů. Tento a další výzkumy hledají způsob, jakým pobyt ve vesmíru ovlivňuje živé organismy a zejména člověka.
celý článek