do not follow here
Mars < LIVING fUTURE

První dny Opportunity v novém sousedství už přináší nová vědecká data

Robotický rover Opportunity dorazil ke kráteru Endeavour před třemi týdny. Během této doby zkoumal horniny, které se liší od všech ostatních, které robot doposud na Marsu zkoumal. Vědci NASA, kteří se na programu podílejí, neskrývají nadšení z toho, co nacházejí na místě vzdáleném 33 kilometrů od původního místa přistání v roce 2004. Kráter Endeavour je pro vědce tak odlišný od zbytku doposud zkoumaného terénu, že mluví o přistání další sondy na Marsu.Jedním z cílů Opportunity na obvodu kráteru Endeavour, který má 22 kilometrů v průměru, byl plochý, asi 30 centimetrů vysoký kámen pojmenovaný Tisdale 2. "Tisdale 2 je kámen, který se liší od všech, které jsme zatím na Marsu viděli", říká Steve Squyres z Cornell University in Ithaca, který je vedoucím výzkumníkem programu Opportunity v NASA. "Má složení podobné jako sopečné horniny, ale obsahuje mnohem více zinku a bromu než bychom u takových kamenů očekávali," dodává Squyres.

Tisdale 2 se nachází uprostřed kráteru o velikosti tenisového kurtu a je jednou z hornin odkrytých dopadem tělesa, které kráter vytvořilo. Tato oblast už byla důkladně prozkoumána orbitálními sondami a pozorování naznačují, že by se zde měly nacházet jílovité horniny, které vznikají ve vlhkém prostředí. 

Při cestě na současné místo sonda Opportunity v dálce rozpoznala další zajímavé geologické úkazy. Vědci, kteří se na programu Opportunity podílejí se už domluvili, že se tam s robotickým vozítkem určitě podívají. 

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mars

Načítám stránku...
x zrušit