Od poloviny září zůstanou na ISS pouze tři astronauti, v listopadu hrozí opuštění stanice

Dva ruští kosmonauti Borisenko a Samokutyanev spolu s americkým astronautem Garanem nastoupí 15. září do připraveného sojuzu TMA-21 a opustí Mezinárodní vesmírnou stanici. Na ISS zanechají tři další astronauty Fossuma, Volkova a Furukawu, od roku 2009 tak zůstane ISS poprvé opět pouze se tříčlennou posádkou.

ISS a raketoplán Endeavour

ISS a raketoplán Endeavour jedna ze série unikátních fotografií amerického raketoplánu a Mezinárodní vesmírné stanice. Autorem fotografií je italský astronaut Paolo Nespoli, který byl při jejich pořízení na palubě ruské lodi sojuz.Původně měla expedice 28 opustit stanici už 8. září, v době, kdy měla na ISS dorazit také nová posádka, po havárii ruského progressu ale byly pozastaveny lety raket sojuz v obavách o bezpečnost. Doposud není jasné, kdy bude moci na ISS letět další posádka a vedení mise se rozhodlo o prodloužení stávající expedice 28 o jeden týden, aby se na oběžné dráze stihlo udělat více práce.

Ruští inženýři už našli příčinu závady na progressu ve třetím stupni rakety, v motoru RD-0110. Stejný třetí stupeň je použitý i u raket Sojuz-FG, které vynášejí posádky na ISS. Podle vyjádření amerických představitelů ale žádná posádka do vesmíru nepoletí, dokud nebude chyba nalezena, opravena a neproběhne několik úspěšných startů bez posádky.

Trojčlenná posádka zůstane na ISS do poloviny listopadu, kdy se také vrátí na Zemi. Rusko plánuje vyslat novou expedici na orbitální stanici ještě před tím, než ta současná odletí. Pokud se ale nepodaří odstranit závadu, zůstane ISS podle NASA dočasně opuštěná.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
ISS