do not follow here
Částicová fyzika < LIVING fUTURE

Ovlivňuje kosmické záření tvorbu mraků na Zemi a na jiných planetách?

Už relativně dlouho se ví, že jsou horní vrstvy naší atmosféry bombardovány kosmickým zářením. Jde převážně o protony, které se dostaly do vesmíru při explozi supernovy. Od devadesátých let vědci také uvažují o tom, zda by toto záření nemohlo mít také nějaký vliv na Zemi, konkrétně na její klima a atmosféru. Vědci v CERNu vedení fyzikem Jasperem Kirbym spustili nedávno experiment, který by měl vnést do této problematiky více světla.



Komoru vyrobenou speciálně pro tento experiment napustí čistým vzduchem a chemikáliemi, které by měly být při vzniku mraků přítomny (vodní páry, ozón, čpavek a další). Následně do komory vpustí proud protonů ze stejného urychlovače, který urychluje protony pro LHC.

První výsledky ukazují, že protony urychlují tvorbu miniaturních částic o velikosti nanometru až 10x. Podle Kirbyho jsou tyto částečky ale stále příliš malé na to, aby mohly mít vliv na tvorbu mraků. "Aktuálně vlastně nemáme žádná nezpochybnitelná data, nicméně udělali jsme sice první, za to důležitý krok kupředu", dodává Kirby.

Vědci z doposud provedených experimentů dělají různé závěry. Jasné je zatím jen to, že je třeba provádět další experimenty a měření, pokud máme o vlivu kosmického záření na tvorbu mraků vědět něco víc.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Částicová fyzika

Načítám stránku...
x zrušit