Družice UARS vstoupila do atmosféry v sobotu ráno mezi 5:23 a 7:09 středoevropského času. Podle operačního střediska na letecké základně Vandeberg v Kalifornii se v tu dobu nacházel satelit nad Pacifickým oceánem. Přesný čas ani místo dopadu zatím nejsou známé. Podle zpráv na twitter profilu NASA vstoupil satelit do atmosféry nad Pacifikem a pokud by trosky měly dopadnout na pevninu, zřejmě by to byla Kanada, ale pravděpodobnější je, že vše skončí v oceánu.
Kvůli proměnlivým podmínkám na oběžné dráze, které mají vliv na rychlost a výšku satelitu, nelze s přesností dopředu odhadnout kdy a kam dopadne. NASA uklidňuje veřejnost tím, že riziko, že by by vesmírný odpad někoho zranil, je mizivé.
11. 9. 2011 Družici UARS (Upper Atmosphere Research Satellite) vynesl do vesmíru před 20 lety (15. 9. 1991) raketoplán Discovery (STS-48). Jejím cílem bylo zkoumat z oběžné dráhy atmosféru Země, zejména pak ozónovou vrstvu. Od roku 2005 je ale družice mimo provoz a bez paliva, bez korekce oběžné dráhy družice zpomaluje a klesá její výška. NASA teď varuje, že na přelomu září a října vstoupí do atmosféry a ne všechny její části v ní shoří. Kusy družice zřejmě dopadnou na Zemi.
Bezpečností rizika jsou podle vyjádření NASA extrémně malá. Od 50. let, kdy začal vesmírný věk, ještě nebyla zaznamenána jediná nehody, při které by byl někdo zraněn materiálem padajícím z vesmíru. Dokonce nejsou doposud známé ani žádné škody na majetku.
Je stále příliš brzo na to, aby bylo určeno přesné datum vstupu družice do atmosféry nebo místo dopadu na povrchu. Je to dáno zejména množstvím faktorů, které dráhu sondy ovlivňují, jedním z nich je také v podstatě nepředvídatelný sluneční vítr. NASA ale objekt neustále sleduje a bude každý týden vydávat nové vyjádření.
Více informací