do not follow here
Částicová fyzika < LIVING fUTURE

Neutrina jsou podle fyziků z CERNU rychlejší než světlo, mají prokazatelný důkaz

Seznamte se, neutrina - subatomární částice, které jsou rychlejší než světlo, alespoň podle evropských fyziků z laboratoře CERN (Evropská organizace pro jaderný výzkum). Dokazují to podle nich výsledky experimentu, při kterém vyslali paprsek neutrin z laboratoře u Ženevy do 730 kilometrů vzdáleného Gran Sasso v Itálii. Paprsek neutrin dorazil do místa určení o 60 nanosekund rychleji než světlo, i po započítání statistické odchylky jsou neutrina rychlejší než světlo."Je to šok!", řekl hlavní teoretik z konkurenční americké laboratoře Fermilab Stephen Parke, který se na evropském experimentu nepodílel, a dodává: "Jestli se tyto výsledky potvrdí, zkomplikuje to řadu věcí, o tom není pochyb."

Pravdou je, že sami fyzikové z CERNu nevědí, co to vlastně objevili. Každý ví už od počátku dvacátého století díky Albertu Einsteinovi ví, že nic není rychlejší než světlo. Přesto i po několika opakováních pokusu a dlouhém hledání závady na měřících přístrojích, stále nedokáží vysvětlit doposud nejrychlejší pozorované částice v historii.

Na řadě je, aby experiment někdo zopakoval, a to by mohl být americký Fermilab, u Chicaga. Američtí vědci už dokonce podobný experiment provedli v roce 2007, a měli i podobné výsledky, jejich měření však byla velmi nepřesná a to dramaticky snížilo jejich vědecký význam. Druhým místem, kde by mohl proběhnout podobný pokus je Japonsko, jejich experiment je ale od březnového zemětřesení pozastaven.

Vědci z CERNu vyzývají širší fyzikální komunitu z celého světa, aby se přidali k diskuzi o tom, co tyto výsledky znamenají. Pokud skutečně existuje možnost pohybovat se rychleji než světlo, vesmír kolem nás už nebude nikdy stejný.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Částicová fyzika

Načítám stránku...
x zrušit