Astronomové našli v galaxii ARP 220 doposud nevídaný počet supernov

Tým astronomů ze švédské observatoře Onsala a univerzity Chalmers v Göteborgu publikoval v magazínu Astrophysical Journal výsledky svých meření, kde našli v galaxii ARP 220 7 různých supernov. V takovém množství ještě supernovy v jediné galaxii doposud pozorovány nebyly. Galaxie ARP 220 je známá pro velké množství hvězd, které se v ní rodí, výsledky průzkumu švédských astronomů poukazují na spojitost vysoké míry zrodu hvězd a explozí supernov.

Galaxie ARP 220

Galaxie ARP 220 Galaxie vzdálená 250 milionů světelných let s vysokou mírou vzniku nových hvězd a podle nových zjištění také s vysokou mírou vzniku supernov.Galaxie ARP 220 je od Země vzdálená asi 250 milionů světelných let. Astronomové už dříve detekovali 40 zdrojů radiových vln, které vycházely z centra galaxie zahaleného vrstvou prachu a plynů. Za použití radiových teleskopů po celém světě (síť VLBA v USA a EVN v Evropě, Asii a Africe) vytvořili velmi přesný snímek centra galaxie a určili, že 7 ze zdrojů radiových vln jsou supernovy, které explodovaly v posledních 60 letech.

Pozorování radiových zdrojů přineslo pro astronomy také nové informace o tom, kde radiové vlny vlastně vznikají. Měření ukazují, že rádiové vlny vznikají v magnetickém poli supernov, nikoliv v magnetickém poli galaxií, což byla jedna z dosavadních teorií.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Vesmír