Koncem září otevřela své oči mezinárodní astronomická observatoř nové generace ALMA

30. září byla v čilské poušti Atacama spuštěna obří soustava radioteleskopů ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array). Tisíce vědců z celého světa chtěli být ti první, kteří využijí nejnovější hračky astronomů, která má způsobit malou revoluci v tom, jak lidstvo nahlíží do těch nejvzdálenějších hlubin vesmíru.

Galaxie Antennaes

Galaxie Antennaes Galaxie známé také pod označením NGC 4038 a NGC 4039 jsou zde zobrazeny na kompozici dvou fotografií. Modrou barvou je viditelné světlo pořízené vesmírným teleskopem Hubble, zde vidíme hvězdy galaxií, jejichž světlo doletí až k Zemi. Žlutou a červenou barvou je pak fotografie pořízená teleskopem ALMA, která zobrazuje chladná oblaka plynů, ze kterých hvězdy teprve vzniknou.Kromě své unikátní modifikovatelné struktury (jednotlivé antény lze libovolně rozmisťovat) disponuje teleskop ALMA schopností pozorovat světlo o vlnových délkách milimetru a méně, což astronomům umožňuje pozorovat i chladné objekty, které nevyzařují žádné viditelné světlo.

Observatoř ALMA má mnoho atributů, jedním z nich je například nejkomplexnější pozemní observatoř na světě, jindy je projekt označován také jako největší astronomický projekt současnosti. Už při svém spuštění v první fázi, kdy je v provozu pouze třetina z plánovaných 66 antén poskytuje soustava doposud nevídané snímky.

ALMA Opens Its Eyes from NRAO Outreach on Vimeo.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
ALMA