NASA souhlasí s ruským stanoviskem, lety astronautů na ISS budou obnoveny od listopadu

Představitelé NASA informovali americký kongres, že souhlasí se stanoviskem ruských inženýrů, kteří vyšetřovali příčiny srpnové nehody nákladní rakety sojuz s nákladní lodí progress. Vše tedy nasvědčuje tomu, že v listopadu dojde k obnovení pilotovaných letů na Mezinárodní vesmírnou stanici a koncem prosince k obnovení stálého počtu 6 členů posádky.

ISS a raketoplán Endeavour

ISS a raketoplán Endeavour jedna ze série unikátních fotografií amerického raketoplánu a Mezinárodní vesmírné stanice. Autorem fotografií je italský astronaut Paolo Nespoli, který byl při jejich pořízení na palubě ruské lodi sojuz.Během startu rakety sojuz 24. srpna přestal pracovat třetí stupeň rakety Sojuz-U, roketa i s nákladní lodí a několikatunovým nákladem potom spadla do atmosféry, kde část shořela, a zbytek dopadl na území jižního Ruska. Pilotované lety sice využívají rakety Sojuz-FG, nicméně poslední stupeň je stejný a lety s posádkou byly dočasně pozastaveny, dokud se nehoda důkladně nevyšetří. 

Mezitím se vrátila polovina posádky ISS na Zemi a hrozilo dokonce úplné opuštění orbitální stanice. Nakonec ruští inženýři identifikovali příčinu a přijali taková opatření, která zabrání jejímu opakování.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
ISS