do not follow here
Trpasličí planety < LIVING fUTURE

Objekt v Kuiperově pásu byl kdysi posetý vodními sopkami, dnes je zasypaný ledem

Planetka má oficiální astronomické označení 2007 OR10, ale je známější jako Snow White. Podle kalifornských astronomů vedených Mikem Brownem, který Snow White v roce 2007 objevil, je těleso zčásti pokryté vodním ledem a dokonce prý může mít i zbytky pradávné atmosféry. Snow White se nachází v Kuiperově pásu, oblasti menších planetek za oběžnou dráhou planety Neptun, a dosahuje velikosti poloviny Pluta. Je také jedním z kandidátů na zařazení mezi pět současných oficiálních trpasličích planet.Když Brown v roce 2007 planetku objevil, považoval 2007 OR10 za objekt podobný trpasličí planetě Haumea, která je pokrytá vodním ledem, a pojmenoval jej Snow White (anglický výraz pro Sněhurku). Následná pozorování nakonec ukázala, že Sněhurka není zas tak bílá jak by se očekávalo, Snow White má totiž ve skutečnosti barvu červenou, což je zřejmě způsobeno vrstvou metanu tvořící zbytek atmosféry, která po milénia uniká do vesmíru.

Při dalších pozorováních Snow White teleskopem Magellan Baade v Chile provedl Brown se svým týmem spektrální analýzu světla odráženého od povrchu. K jejich překvapení přece jen našli vodní led, čímž se Snow White podobá spíše jinému tělesu v Kuiperově pásu, Quaoar. Astronomové předpokládají, že planetka Snow White, podobně jako Quaoar, měla kdysi dávno atmosféru, příliš slabá gravitace ji ale nedokázala udržet a tak postupně unikala do vesmíru až zůstal jen malý zlomek původního objemu.

Atmosféra se na povrch Snow White zřejmě dostala prostřednictvím kryovulkanismu, tedy sopek chrlících na povrch vodu ohřívanou v nitru planetky, podobně jako například gejzíry na jižním pólu Enceladu. Tyto sopky jsou zřejmě dávno vyhaslé a jediné co po nich zbylo je vodní led na povrchu a pomalu mizící atmosféra. 

Kvůli příliš velké vzdálenosti od Země, toho astronomové o Snow White příliš neví. Kuiperův pás je navíc chladné a temné místo kde i vesmírné teleskopy stěží něco vidí. Na cestě ke Kuiperově pásu je vesmírná sonda New Horizons, která v roce 2015 jako první proletí kolem Pluta a potom zamíří přímo do neprobádané oblasti.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Trpasličí planety

tag icon
Další články z kategorie
Trpasličí planety
Načítám stránku...
x zrušit