do not follow here
Voda ve vesmíru < LIVING fUTURE

Vesmírný teleskop Herschel našel mladou hvězdu obklopenou množstvím vody

Astronomům se poprvé podařilo najít vodu, která se nachází v oblaku prachu a plynů, který obklopuje disk materiálu kolem mladé hvězdy. Hvězda TW Hydrae je stará asi jen 10 milionů let (Slunce má asi 4,5 miliardy let) a tvoří se kolem ní akreční disk, ze kterého zřejmě vzniknou planety. Zmrzlé kousky ledu, které se nyní nachází v okolí hvězdy, tak mohou přispět ke vzniku planet pokrytých vodou, podobných Zemi. TW Hydrae je vzdálená 175 světelných let a na noční obloze se nachází v souhvězdí Hydry.Tyto nálezy publikoval tým evropských astronomů sdružený kolem Michiela Hogerheijdeho z Leiden Observatory v Nizozemsku v magazínu Science. Voda v okolí hvězdy podle Hogerheijdeho pochází oblasti ze středu disku, poblíž hvězdy. Původně molekuly vody pokrývaly zrnka materiálu, ale radiace z hvězdy je odštěpila a vymrštila do míst, kde se nachází nyní.

Astronomové předpokládají, že podobně jako dávno sluneční soustava i disk kolem TW Hydrae dá nakonec vzniknout systému planet a dalších objektů jako jsou menší planetky a komety. Část vody v planetárním systému zřejmě přitáhnou nově vzniklé planety a část by mohla skončit právě v kometách, které zůstanou svědky toho, co dnes astronomové pozorují.

Vesmírný teleskop Herschel je projektem Evropské vesmírné agentury, do vesmíru byl vynesen v roce 2009 a snímá hvězdnou oblohu z Lagrangeova bodu 2 v infračerveném světelném spektru.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Voda ve vesmíru

tag icon
Další články z kategorie
Voda ve vesmíru
Načítám stránku...
x zrušit