Vesmírný teleskop Herschel našel mladou hvězdu obklopenou množstvím vody

Astronomům se poprvé podařilo najít vodu, která se nachází v oblaku prachu a plynů, který obklopuje disk materiálu kolem mladé hvězdy. Hvězda TW Hydrae je stará asi jen 10 milionů let (Slunce má asi 4,5 miliardy let) a tvoří se kolem ní akreční disk, ze kterého zřejmě vzniknou planety. Zmrzlé kousky ledu, které se nyní nachází v okolí hvězdy, tak mohou přispět ke vzniku planet pokrytých vodou, podobných Zemi. TW Hydrae je vzdálená 175 světelných let a na noční obloze se nachází v souhvězdí Hydry.

Akreční disk

Akreční disk při působení gravitační síly vzniká akreční disk, ve kterém se shlukuje materiál gravitačně vázaný ke středu.Tyto nálezy publikoval tým evropských astronomů sdružený kolem Michiela Hogerheijdeho z Leiden Observatory v Nizozemsku v magazínu Science. Voda v okolí hvězdy podle Hogerheijdeho pochází oblasti ze středu disku, poblíž hvězdy. Původně molekuly vody pokrývaly zrnka materiálu, ale radiace z hvězdy je odštěpila a vymrštila do míst, kde se nachází nyní.

Astronomové předpokládají, že podobně jako dávno sluneční soustava i disk kolem TW Hydrae dá nakonec vzniknout systému planet a dalších objektů jako jsou menší planetky a komety. Část vody v planetárním systému zřejmě přitáhnou nově vzniklé planety a část by mohla skončit právě v kometách, které zůstanou svědky toho, co dnes astronomové pozorují.

Vesmírný teleskop Herschel je projektem Evropské vesmírné agentury, do vesmíru byl vynesen v roce 2009 a snímá hvězdnou oblohu z Lagrangeova bodu 2 v infračerveném světelném spektru.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Voda ve vesmíru