do not follow here
Trpasličí planety < LIVING fUTURE

Trpasličí planeta Eris v Kuiperově pásu je zřejmě stejně velká jako explaneta Pluto

Díky novým měřením se astronomům z organizace ESO podařilo zpřesnit velikost trpasličí planety Eris, která je třikrát vzdálenější od Slunce než Pluto. Původní odhady přisuzovaly Eris velikost o 25 procent větší než Pluto, někde kolem tří tisíc kilometrů v průměru, nová měření ale naznačují, že obě tělesa si jsou velikostí zřejmě velmi podobná. Další zpřesnění měření chtějí astronomové provést znovu v roce 2013, kdy znovu nastane podobné zatmění vzdálené hvězdy trpasličí planetou Eris.Kvůli pozici hluboko v Kuiperově pásu za planetou Neptun je složité přesně určit velikost objektu jako je Eris, tentokrát k tomu ale astronomům pomohla slabá hvězda, která procházela za trpasličí planetou, úkaz známý jako okultace nebo zákryt. Díky přerušení paprsku světla z hvězdy, když byla skrytá za Eris mohli astronomové přesně změřit její poloměr. Určili jej s přesností na 12 kilometrů na 2326 kilometrů v průměru.

U bližšího Pluta je paradoxně velikost známá s výrazně větší chybou (2300-2400 kilometrů v průměru), je to dáno tím, že jeho atmosféra nedovoluje na takovou vzdálenost přesně určit, kde atmosféra končí a začíná povrch Pluta. Pozorování při okultaci u Eris existenci atmosféry neprokázala.

Astronomové Evropské jižní observatoře (ESO) ke svým pozorováním využili tři teleskopy, San Perdo a La Silla v Chile a El Leoncito v Argentině.

ESOcast 38: Daleká Eris je dvojčetem Pluta
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Trpasličí planety

tag icon
Další články z kategorie
Trpasličí planety
Načítám stránku...
x zrušit