do not follow here
Fyzika < LIVING fUTURE

Na mezinárodním setkání fyziků z celého světa byla schválena jména pro tři nové prvky

Valné shromáždění Mezinárodní unie pro čistou a užitou fyziku (International Union of Pure and Applied Physics, IUPAP) schválilo minulý čtvrtek pojmenování tří nových chemických prvků, které se podařilo objevit německým vědcům už v devadesátých letech. Jejich jména jsou darmstadtium, roentgenium a copernicium.Označení nových chemických prvků byla vybrána společnou komisí, kde zasedli nejen členové IUPAP ale také IUPAC (International Union of Pure and Applied Chemistry), což je obdobná organizace pro chemiky, která už tato pojmenování schválila dříve.

Ds, Darmstadtium
Chemický prvek darmstadtium má atomové číslo 110 a je silně radioaktivní. Poprvé jej vytvořili němečtí vědci v německém Darmstadtu při srážkách olova a niklu už v roce 1994. V rámci IUPAC bylo pojmenování darmstadtium schváleno už v roce 2003.
Rg, Roentgenium
Roentgenium je devatenáctým transuranem s atomovým číslem 111 a podobně jako Darmstadtium je připravován v urychlovačích částic, tentokrát srážkami atomů bismutu a niklu. Existenci roentgenia ohlásili opět němečtí vědci ještě o den dříve než v případě darmstadtia.
Cn, Copernicium
Trojici uzavírá s atomovým číslem 112 copernicium, které vědci získali srážkami atomů olova a zinku.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Fyzika

Načítám stránku...
x zrušit