do not follow here
Měsíc < LIVING fUTURE

Měsíc zřejmě v minulosti disponoval plnohodnotným globálním magnetickým polem

Vědci si už od 60. let lámou hlavy s tím, co vězí za magnetizovanými horninami, které dovezli američtí astronauti z Měsíce při misích Apollo. Měsíc totiž magnetickým polem srovnatelným s tím zemským nedisponuje, na Měsíci neexistují dva magnetické póly jako na Zemi a magnetické pole je velmi slabé a nepravidelné. Kusy měsíčních hornin dovezených na Zemi ale indikují, že vznikly v prostředí s magnetickým polem. Tým mladých vědců ve své studii navrhuje mechanismus, který by ale mohl stát za vznikem lunárního magnetického pole v minulosti, do dnešního dne ale nepřežilo, protože Měsíc se stále více vzdaluje od své planety.Magnetické pole Země je generováno komplexními proudy roztavených kovů ve vnějším jádře naší planety. Struktura Měsíce ale nedovolí generovat magnetické pole tímto způsobem. Studie, která vyšla v listopadovém čísle magazínu Nature, teď navrhuje způsob, jakým by mohl jediný přirozený satelit Země získat v minulosti magnetické pole a pak ho zase ztratit.

Magnetické pole Měsíce podle vědců vzniklo dávno v minulosti, v době, kdy jeho jádro bylo roztavené a pohyby slupky kolem něj vytvářely proudy roztavených hornin. Dávno v minulosti byl totiž Měsíc mnohem blíže Zemi a gravitační síly obou těles byly silnější než dnes. V těchto podmínkách byla umožněna mírně odlišná rotace vnitřku Měsíce a jeho slupky. Tyto rozdílné pohyby vyvolaly v jádru proudy, které mohly stát za vznikem magnetického pole kolem celého tělesa.

Magnetické pole mohlo být tímto způsobem generováno až miliardu let, jakmile se ale Měsíc dostal do větší vzdálenosti od Země, pohyb v jeho nitru ustal a magnetické pole přestalo být generováno.

Podle některých vědců mohl Měsíc mít dočasné magnetické pole, způsobené dopadem velkého tělesa na jeho povrch. Zkoumání hornin dovezených z Měsíce ale naznačuje, že satelit kdysi disponoval magnetickým polem po velmi dlouhou dobu. Potvrzení, že je tato teorie skutečně blízko pravdě, bude ale vyžadovat další výzkum geologie Měsíce a zkoumání jeho minulosti. Vědci ve své studii zatím navrhují princip, který by dnešní pozorování mohl spolehlivě vysvětlit.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Měsíc

Načítám stránku...
x zrušit