Nová série experimentů OPERA potvrzuje předchozí výsledky, neutrina jsou rychlejší než světlo

Poté, co v září vědci z CERNu oznámili, že ve svém experimentu OPERA naměřili neutrina, která jsou rychlejší než světlo, spustili v říjnu experiment znovu, tentokrát mírně modifikovaný. Cílem druhého experimentu bylo adresovat některé z výtek, které vědci přijali od odborné veřejnosti po ohlášení překvapivých výsledků původní série experimentů. Nové výsledky potvrzují to, co bylo naměřeno už dříve, neutrina jsou o 6 kilometrů za sekundu rychlejší než fotony.

Gran Sasso (ITA)

Gran Sasso (ITA) Detektor neutrin v Itálii, který přijímá paprsek subatomárních částic vysílaný z laboratoře CERNu nedaleko Ženevy.Na rozdíl od první série experimentů vysílali vědci od října do listopadu mezi laboratoří CERNu v Alpách a italským Gran Sasso upravený paprsek neutrin. Tentokrát se v reakci na připomínky odborné veřejnosti zaměřovali na jednotlivé částice, čímž chtěli eliminovat statistickou chybu. Výsledky jsou ale stejné jako v předchozí sérii testů, neutrina se pořád zdají být rychlejší než světlo. 

Původní tvrzení teď má o něco větší váhu než při ohlášení v září, na definitivní potvrzení si ale zřejmě budeme muset ještě několik let počkat. Vědci po celém světě se shodují na tom, že výsledky experimentu OPERA nelze považovat za potvrzené, dokud se podobná čísla nenaměří na jiném přístroji. Mezi kandidáty patří podobné experimenty v Japonsku nebo ve Spojených státech.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Neutrina