Rover Opportunity našel na Marsu žílu minerálu, mohlo by jít o sádru

Robotickému vozítku Opportunity se na Marsu podařilo najít obnaženou žílu světlého minerálu, která se zdá být nám dobře známou sádrou. Žíla je tlustá asi jako lidský palec a má téměř půl metru na délku, mírně vystává do výšky oproti okolnímu terénu a není jedinou, kterou sonda našla v okolí kráteru Endeavour, kde se aktuálně nachází.

Mars, geologický útvar Homestake

Mars, geologický útvar Homestake Minerál zobrazený na obrázku našla robotická sonda Opportunity v listopadu 2011 na okraji kráteru Endeavour. Má tloušťku lidského palce a na délku asi půl metru. Spektrální analýza poukazuje na vysoký obsah vápníku a síry a jeho struktura naznačuje vzniku ve vodním prostředí. Mohlo by se tak jednat o sádru, která na tomto místě přímo vznikla.Vědci z NASA nazvali tento geologický útvar Homestake a doufají, že jim analýza minerálu přinese lepší poznání geologie celé planety a její historie. Podobné útvary našel rover Opportunity pouze v okolí Homestake na okraji kráteru Endeavour. 

Podle Steva Squyrese, vedoucího vědce mise Opportunity, vznikl tento minerál ve vodě, na místě, kde jej dnes pozoruje robotický rover. Podobné minerály našli vědci i na jiných místech planety, doposud však žádný na místě svého vzniku. Příkladem jsou například duny ze sádry na severní polokouli Marsu snímané orbitálními sondami.

Analýza pomocí spektrometru umístěného na rameni sondy (Microscopic Imager and Alpha Particle X-ray Spectrometer) identifikovala v minerálu množství vápníku a síry v poměru, který poukazuje na relativně čistý síran vápenatý (hemihydrát síranu vápenatého je sádra). Minerál zřejmě vniknul když voda rozpouštěla vápník z vulkanických usazenin obsahujících síru.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Mars