do not follow here
Mars < LIVING fUTURE

Rover Opportunity našel na Marsu žílu minerálu, mohlo by jít o sádru

Robotickému vozítku Opportunity se na Marsu podařilo najít obnaženou žílu světlého minerálu, která se zdá být nám dobře známou sádrou. Žíla je tlustá asi jako lidský palec a má téměř půl metru na délku, mírně vystává do výšky oproti okolnímu terénu a není jedinou, kterou sonda našla v okolí kráteru Endeavour, kde se aktuálně nachází.Vědci z NASA nazvali tento geologický útvar Homestake a doufají, že jim analýza minerálu přinese lepší poznání geologie celé planety a její historie. Podobné útvary našel rover Opportunity pouze v okolí Homestake na okraji kráteru Endeavour. 

Podle Steva Squyrese, vedoucího vědce mise Opportunity, vznikl tento minerál ve vodě, na místě, kde jej dnes pozoruje robotický rover. Podobné minerály našli vědci i na jiných místech planety, doposud však žádný na místě svého vzniku. Příkladem jsou například duny ze sádry na severní polokouli Marsu snímané orbitálními sondami.

Analýza pomocí spektrometru umístěného na rameni sondy (Microscopic Imager and Alpha Particle X-ray Spectrometer) identifikovala v minerálu množství vápníku a síry v poměru, který poukazuje na relativně čistý síran vápenatý (hemihydrát síranu vápenatého je sádra). Minerál zřejmě vniknul když voda rozpouštěla vápník z vulkanických usazenin obsahujících síru.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mars

Načítám stránku...
x zrušit