Astronauti NASA vyzkoušeli na ISS novou hračku: poletujícího robota ovládaného chytrým telefonem

3. 1. 2012

Astronauti NASA v listopadu na ISS úspěšně vyzkoušeli svou novou hračku pro život ve vesmíru, SPHERES (Synchronized Position Hold, Engage, Reorient, Experimental Satellites). Jde o roboty velikosti bowlingové koule vznášející se ve stavu beztíže s vlastním pohonným systémem, počítačem, kamerami a senzory pro pohyb v prostoru. V budoucnosti by měli podobní roboti usnadňovat astronautům práci ve stavu beztíže.

SPHERES

SPHERES Roboti SPHERES (Synchronized Position Hold, Engage, Reorient, Experimental Satellites) jsou aktuálně testováni na ISS.Roboti jsou ovládaní přes speciálně upravené chytré telefony Samsung Nexus S vybavenými operačním systémem Android. K telefonu je zatím každý z robotů SPHERES připojený kabelem nicméně mezi sebou vzájemně komunikují bezdrátově. 

NASA hodlá robotiku ve vesmíru využívat ve stále větší míře, příkladem může být Robonaut 2, který je také na ISS testován. Více prostoru ve vesmíru dostanou podle NASA také chytré telefony, i když zřejmě budou ochuzeny o GSM čip, aby se předešlo ovlivňování palubních počítačů.

V následujících měsících budou astronauti dále testovat trojici robotů uvnitř mezinárodní vesmírné stanice. Do budoucna hodlá NASA vyzkoušet také provoz mimo stěny ISS ve volném prostoru, kde by mohly roboty najít mnohá uplatnění.

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie ISS

Boeing znovu certifikoval software pro vesmírnou loď Starliner, na oběžnou dráhu má letět v březnu

21. 1. 2021 (novější než zobrazený článek)

Společnost Boeing znovu certifikovala palubní software vesmírné lodi CST-100 Starliner, která by měla v březnu podstoupit opakovaný testovací let k ISS. Právě chyba v programování vedla k neúspěchu předchozího testovacího letu lodi v roce 2019. NASA a Boeing plánují příští misi Starlineru na 29. března.

Nová verze nákladní lodi Dragon poprvé přistála na Zemi, přivezla 2 tuny nákladu z vesmírné stanice

14. 1. 2021 (novější než zobrazený článek)

Nákladní loď Dragon ve čtvrtek brzy ráno úspěšně přistála v Mexickém zálivu. Na její palubě se nacházelo něco málo přes dvě tuny nákladu, který přivezla z Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Byla tak zakončena první mise nové verze této vesmírné lodi označované jako Dragon 2 nebo Cargo Dragon. Mise trvala 38 dní.

celý článek

Nákladní loď Cygnus opustila vesmírnou stanici. Čeká ji prodloužená mise na oběžné dráze

6. 1. 2021 (novější než zobrazený článek)

Automatická nákladní loď Cygnus společnost Northrop Grumman ve středu podle plánu opustila Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Cygnus nyní míří na 20denní prodlouženou misi, při které bude zkoumáno chování ohně v prostředí mikrogravitace.

Automatická nákladní loď Cygnus projde na oběžné dráze zkušebním ohněm

3. 1. 2021 (novější než zobrazený článek)

Aby vědci vyzkoušeli, jak se oheň chová ve vesmíru, provedou experiment v nákladním prostoru lodi Cygnus, která následně shoří v atmosféře. Loď aktuálně kotví u ISS, kam přiletěla v říjnu se zásobami pro posádku. Její odpojení od stanice a začátek prodloužené mise je plánován na 6. ledna.

celý článek

NASA a Boeing plánují druhý nepilotovaný let Starlineru na 29. března

17. 12. 2020 (novější než zobrazený článek)

Vesmírná loď Starliner od společnosti Boeing zatím letěla na oběžnou dráhu jenom jednou. K ISS však oproti plánům nedoletěla, zabránila ji v tím chyba v palubním počítači. Tento testovací let nyní Boeing podstoupí ještě jednou, následovat by po něm měl další testovací let, tentokrát už s posádkou.

U ISS aktuálně kotví dvě vesmírné lodě Dragon, upgradovaná automatická verze přivezla nový modul

8. 12. 2020 (novější než zobrazený článek)

Automatická vesmírná loď Dragon v neděli úspěšně vyletěla na oběžnou dráhu. Kromě zásob pro posádku veze také zcela nový modul - přechodovou komoru Bishop. Jedná se o první zcela soukromý modul, který bude na stanici instalován. Bishop umožní vypouštět do vesmíru větší objekty než dosud používaná komora Kibo.

celý článek

Experiment s červy ve vesmíru ukazuje, že stav beztíže mění geny živých organismů

26. 11. 2020 (novější než zobrazený článek)

Podle studie, která vychází z experimentů ICE-FIRST a CERISE, ovlivňuje gravitace (a také její nedostatek) živé buňky na genetické úrovni. Analýza červů druhu Caenorhabditis, kteří strávili čas na ISS, ukazuje drobné změny v tisícovce jejich genů. Tento a další výzkumy hledají způsob, jakým pobyt ve vesmíru ovlivňuje živé organismy a zejména člověka.

celý článek