do not follow here
ISS < LIVING fUTURE

Astronauti NASA vyzkoušeli na ISS novou hračku: poletujícího robota ovládaného chytrým telefonem

Astronauti NASA v listopadu na ISS úspěšně vyzkoušeli svou novou hračku pro život ve vesmíru, SPHERES (Synchronized Position Hold, Engage, Reorient, Experimental Satellites). Jde o roboty velikosti bowlingové koule vznášející se ve stavu beztíže s vlastním pohonným systémem, počítačem, kamerami a senzory pro pohyb v prostoru. V budoucnosti by měli podobní roboti usnadňovat astronautům práci ve stavu beztíže.Roboti jsou ovládaní přes speciálně upravené chytré telefony Samsung Nexus S vybavenými operačním systémem Android. K telefonu je zatím každý z robotů SPHERES připojený kabelem nicméně mezi sebou vzájemně komunikují bezdrátově. 

NASA hodlá robotiku ve vesmíru využívat ve stále větší míře, příkladem může být Robonaut 2, který je také na ISS testován. Více prostoru ve vesmíru dostanou podle NASA také chytré telefony, i když zřejmě budou ochuzeny o GSM čip, aby se předešlo ovlivňování palubních počítačů.

V následujících měsících budou astronauti dále testovat trojici robotů uvnitř mezinárodní vesmírné stanice. Do budoucna hodlá NASA vyzkoušet také provoz mimo stěny ISS ve volném prostoru, kde by mohly roboty najít mnohá uplatnění.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
ISS

Načítám stránku...
x zrušit