Vědcům se podařilo dosáhnout rekordní vodivosti organického polovodiče

Organické polovodiče mají celou škálu výhod oproti svým anorganickým příbuzným, mají však jednu velkou nevýhodu, nevedou tak dobře elektrický proud. Proto má objev chemických inženýrů na Stanfordské univerzitě takový význam, podařilo se jim totiž dramaticky vylepšit vodivost organických polovodičů.Podle studie, která vyšla v časopise Nature, se týmu vědců vedeného výzkumnicí Zhenan Bao podařilo navýšit vodivost na víc než dvojnásobek předchozího rekordu tím, že materiál stlačili a přitiskli molekuly k sobě. Elektrony se pak mohou lépe pohybovat napříč polovodičem.

Pro výrobu nového druhu materiálu použili zcela novou techniku než jejich předchůdci, kteří se už o podobné výsledky pokoušeli. Dříve vědci zkoušeli "vypěstovat polovodičové krystaly pod tlakem, aby dosáhli podobného efektu, v tomto případě se ale materiál vrátil do normálního stavu jakmile přestal působit zvýšený tlak. 

Bao se svým týmem ale použila jinou metodu, polovodič umístila mezi dva kovové plátky, s tím, že spodní část kovu je zahřívaná a horní se po ní volně pohybuje. V závislosti na rychlosti horní destičky se formují různé krystaly, a je třeba najít tu správnou rychlost.

Organické polovodiče by mohly přinést zcela nové technologie v podobě ohybatelných displejů nebo například lepších fotovoltaických materiálů.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Technologie