Mezinárodní vesmírná stanice se v pátek musela vyhýbat srážce s vesmírným odpadem

V pátek 13. ledna museli astronauti na palubě ISS zažehnout trysky na modulu Zvezda, aby se vyhnuli zbytkům vesmírné sondy Iridium 33. Tato telekomunikační sonda se v roce 2009 srazila s ruským komunikačním satelitem Kosmos 2251 v kolizi, která dala vzniknout velkému množství kousků vesmírného odpadu. Asi deseticentimetrový úlomek by bez manévru proletěl ve vzdálenosti o něco víc než kilometr a to bylo příliš velké riziko. Jde už o 13. manévr ISS kvůli hrozící srážce s vesmírným odpadem.

Mezinárodní vesmírná stanice

Mezinárodní vesmírná stanice Mezinárodní vesmírná stanice ISS (International Space Station)Více informací k tématu
  Chcete vědět o dalším článku?

  Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


  Další zprávy z kategorie ISS

  K ISS doletěla tříčlenná posádka v ruské vesmírné lodi Sojuz

  9. 4. 2021 (novější než zobrazený článek)

  V dubnu poletí k ISS opět Crew Dragon s posádkou

  7. 3. 2021 (novější než zobrazený článek)

  NASA a SpaceX dál počítají s dubnovým startem mise Crew-2. Během druhého oficiálního letu nové vesmírné lodi poletí čtveřice astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici. Na palubě budou dva astronauti NASA, jeden z ESA a jeden z Japonska (JAXA). NASA ani SpaceX pro tuto misi aktuálně nevidí žádné potenciální problémy. Kromě Crew Dragonu poletí v dubnu k ISS také ruský Sojuz s posádkou a v květnu také Starliner bez posádky.

  celý článek

  Boeing se připravuje na opakovaný testovací let k ISS, aktuálně je plánován nejdřív na květen

  4. 3. 2021 (novější než zobrazený článek)

  Společnost Boeing plánuje opakování testovacího letu OFT-1 s komerční vesmírnou lodí CST-100 Starliner. Nově vyvinutá kapsle při něm poletí, zatím ještě bez posádky, k Mezinárodní vesmírné stanici. Při předchozím testu na konci roku 2019 se Starliner sice dostal do vesmíru, ale chyba v počítači zabránila dokončení mise a loď předčasně přistála na Zemi.

  Astronauti na ISS dokončili 4 roky trvající výměnu baterií stanice

  2. 2. 2021 (novější než zobrazený článek)

  Dvojice astronautů v neděli dokončila výměnu starých baterií orbitálního komplexu za nové. Původní nikl-vodíkové baterie byly nahrazeny moderními lithium-iontovými. Nové baterie jsou výrazně výkonnější - je jich potřeba jen polovina. ISS je využívá, když se zrovna nachází na noční straně zeměkoule a nemůže generovat elektřinu svými obřími solárními panely.

  Vesmírní turisté, kteří mají příští rok letět se SpaceX na ISS, zaplatí každý 55 milionů dolarů

  27. 1. 2021 (novější než zobrazený článek)

  Společnosti SpaceX a Axiom Space plánují s NASA na leden příštího roku první komerční let k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Na palubě vesmírné lodi Crew Dragon budou tři vesmírní turisté a jeden zkušený astronaut. Tři vesmírní pionýři zaplatí za 8 dní ve vesmíru každý 55 milionů dolarů.

  celý článek

  Vesmírná loď Starliner s novým softwarem může letět k ISS o několik dní dříve oproti dosavadním plánům

  26. 1. 2021 (novější než zobrazený článek)

  Boeing a NASA nyní počítají se startem mise OTF-1 ne dříve než 25. března. Doposud se plánoval start této mise o 4 dny později. Dřívější termín byl umožněn dostupností rakety Atlas V a připraveností samotné kapsle Starliner. Navíc je na ISS zrovna místo pro kotvení další lodi.

  celý článek

  Nová verze nákladní lodi Dragon poprvé přistála na Zemi, přivezla 2 tuny nákladu z vesmírné stanice

  14. 1. 2021 (novější než zobrazený článek)

  Nákladní loď Dragon ve čtvrtek brzy ráno úspěšně přistála v Mexickém zálivu. Na její palubě se nacházelo něco málo přes dvě tuny nákladu, který přivezla z Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Byla tak zakončena první mise nové verze této vesmírné lodi označované jako Dragon 2 nebo Cargo Dragon. Mise trvala 38 dní.

  celý článek