do not follow here
Kepler (teleskop) < LIVING fUTURE

Mise Kepler přináší další planetární systémy s exoplanetami, jejich počet rychle roste

NASA oznámila objev 11 nových hvězdných systémů s dalšími 26 exoplanetami. Tímto objevem se téměř zdvojnásobil počet potvrzených planet objevených vesmírným teleskopem Kepler. Nová data z mise, která má za úkol hledat extrasolární planety, budou pomáhat astronomům poznat procesy, které se podílejí na evoluci planetárních systémů.Některé z nových exoplanet jsou větší než Jupiter, ale většina se nachází v rozmezí 1,5 velikosti Země a největší planety naší sluneční soustavy. Patnáct z těchto planet je mezi velikostí Země a Neptunu, některé z těchto by mohly být kamenné, ty vědce zajímají nejvíc, protože by mohly být podobné Zemi. 

Z výzkumu exoplanet objevených teleskopem Kepler se ukazuje, že je zcela běžné, když hvězdu obíhá více než jedna planeta. Z už dříve zveřejněných dat se astronomové dozvěděli, že planety mohou obíhat také dvě hvězdy zároveň. S každým dalším objevem se tak dozvídáme stále víc o vesmíru kolem nás, kolem naší vlastní sluneční soustavy a o tom, jak mohou být ty ostatní odlišné.

Pohyb planet v nově objevených planetárních systémech
Všechny barevně vyznačené planety byly potvrzeny, barvy vyznačují míru gravitační interakce se svou centrální hvězdou. Vzdálenější planety nemají na samotnou hvězdu tak velký gravitační vliv a jsou tedy vyznačené chladnějšími barvami jako je modrá a zelená. Planety velké a blíže hvězdě jsou naopak žlutou až červenou barvou, což značí jejich výrazný vliv na pohyb hvězdy, který mohou astronomové detekovat. Šedou barvou jsou vyznačeni kandidáti na exoplanety, objekty, které ještě nejsou potvrzené.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Kepler (teleskop)

tag icon
Další články z kategorie
Kepler (teleskop)
Načítám stránku...
x zrušit