Mezigalaktický prostor je podle japonských astronomů vyplněn temnou hmotou

Výzkumníci z University of Tokyo a Nagoya University využili rozsáhlých počítačových simulací, aby zjistili rozložení temné hmoty kolem galaxií. Výsledky naznačují, že galaxie ve skutečnosti nemají stanovené hranice, jak by se mohlo zdát z pozorování běžné hmoty, která tvoří asi jen 4,5 procenta z celkové hmoty ve vesmíru. Temná hmota (tvořící asi 22 % vesmíru) obklopuje galaxie a dosahuje až ke hranicím sousedních objektů a podle japonských vědců tak vyplňuje mezigalaktické médium.

Temná hmota

Temná hmota Doposud nejrozsáhlejší mapa temné hmoty ve vesmíru pořízená Kanadsko-francouzským teleskopem na Havaji. Uprostřed snímku je znázorněn Měsíc pro představu jak velká část oblohy je zobrazena. Barevný obrázek uprostřed ukazuje, jak velká oblast byla zmapována doposud.Ke své analýze využili Masataka Fukugita, Naoki Yoshida a Shogo Masaki data získaná ze Sloan Digital Sky Survey, projektu, který vytváří podrobnou 3D mapu vesmíru obsahující více než milion galaxií a kvazarů. K detekci temné hmoty využili efektu gravitační čočky, kdy gravitace temné hmoty ohýbá světlo pocházející z objektů za ní.

Výsledky ukazují, že na rozdíl od hvězd složených z běžné, viditelné hmoty, se temná hmota dostává dále od středu galaxií, až stovky milionů světelných let od centra. Navíc množství této intergalaktické temné hmoty zapadá do aktuálních fyzikálních modelů, které počítají s temnou hmotou, která tvoří necelou čtvrtinu vesmíru.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Temná hmota