do not follow here
Kepler (teleskop) < LIVING fUTURE

Teleskop Kepler už objevil přes 2300 potenciálních planet u vzdálených hvězd

Od začátku pozorování v roce 2009 vyšly už tři katalogy sumarizující kandidáty na exoplanety objevené vesmírným teleskopem Kepler. S tím posledním dosáhl počet potenciálních extrasolárních planet na 2321, jde však pouze o kandidáty, které je ještě nutné potvrdit dalšími pozorováními. Teleskop Kepler pozoruje stále stejnou skupinu 150 tisíc hvězd a hledá pokles jejich jasu, který by mohl být způsoben planetou, která část světla blokuje.První katalog shrnoval pozorování teleskopu Kepler za prvních 43 dní, tehdy bylo objeveno 312 objektů. Ve druhém katalogu už byla kategorizována data za prvních 13 měsíců s počtem 1235 potenciálních planet. NASA nyní publikuje katalog třetí, který pracuje s daty za 16 měsíců pozorování, a je v něm dalších 1091 objektů. Teleskop Kepler tedy už celkem objevil 2321 kandidátů na exoplanety, které obíhají 1790 různých hvězd.

S téměř dvojnásobným počtem kandidátů výrazně stoupl podíl nově objevený planet, které jsou menší než dvojnásobek Země, stejně tak planet s oběžnou dobou delší jak 50 dní. Není to až tak překvapivé, vzhledem k tomu, že Kepler sleduje stále stejné hvězdy a s množstvím různých pozorování roste pravděpodobnost objevení menší planety, nebo planety s delší oběžnou dráhou.

V katalogu se také nachází přes 200 planet, které jsou velikostí srovnatelné se Zemí. Deset z nich dokonce leží v tzv. obyvatelném pásmu, kde astronomové předpokládají vhodné podmínky pro existenci kapalné vody na povrchu planety.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Kepler (teleskop)

tag icon
Další články z kategorie
Kepler (teleskop)
Načítám stránku...
x zrušit