do not follow here
Neutrina < LIVING fUTURE

Další důkaz proti nadsvětelné rychlosti neutrin, v CERNu se mezitím připravuje opakované měření

Když loni vědci účastnící se experimentu OPERA oznámili, že naměřili neutrina, která jsou rychlejší než světlo, udělalo to ve světě fyziky pozdvižení. Od té doby se objevují stále nové vědecké studie, které fyzikálně naměřené výsledky popírají a dávají tak za pravdu einsteinově teorii relativity. Poslední takovou studií je publikace experimentu ICARUS, který sídlí v italském Gran Sassu stejně jako OPERA.Oba týmy využívají stejné laboratoře pro detekci neutrin z CERNu ve Švýcarsku, přístup experimentu ICARUS byl ale odlišný. Namísto aby měřili rychlost neutrin přímo, zaměřili se na jejich energii, kterou měřili v předchozích experimentech. 

Pokud by neutrina skutečně překročila rychlost světla, energetické hodnoty těchto částic při detekci by musely být výrazně odlišné od reálných výsledků experimentu ICARUS. Konkrétně výsledky experimentu ICARUS říkají, že rozdíl mezi rychlostí neutrin a světla nemůže být tak velký jako naznačují výsledky experimentu OPERA.

Pozdvižení ve fyzice ale nadále trvá, neutrina jsou dnes díky svým unikátním vlastnostem v módě a hned na několika místech se staví obří detektory. Mezi zařízeními specializovanými na neutrina jsou další dva experimenty MINOS v americkém Fermilabu a T2K v Japonsku, které se chystají provést podobná měření jako OPERA. 

Ani OPERA však nespí a na květen je naplánováno další měření, při kterém budou eliminovány chyby, které byly při měření nalezeny. Paradoxně byly při měření zjištěny hned dvě chyby, jedna však korigovala rychlost neutrin nahoru a druhá dolů. Po jejich korekci tedy bude provedeno nové měření a teprve potom bude jasné, zda zjištěné závady skutečně stojí za současnou popularitou neutrin.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Neutrina

tag icon
Další články z kategorie
Neutrina
Načítám stránku...
x zrušit