Na ISS dorazil poprvé světelný signál z povrchu Země

Přesto, že Mezinárodní vesmírná stanice nám létá nad hlavami už více než dekádu, doposud se nikomu nepodařilo poslat na stanici signál z povrchu Země. Není to totiž tak jednoduchá záležitost, jak by se mohlo na první pohled zdát. První úspěch si nakonec mohou zapsat astronomové z San Antonio Association, 3. března se jim podařilo vyslat laserový signál, který pak na ISS zachytil astronaut Don Pettit.

ISS a raketoplán Endeavour

ISS a raketoplán Endeavour jedna ze série unikátních fotografií amerického raketoplánu a Mezinárodní vesmírné stanice. Autorem fotografií je italský astronaut Paolo Nespoli, který byl při jejich pořízení na palubě ruské lodi sojuz.Jednou z překážek bylo načasování, které vyžaduje aby byl signál ze Země vysílaný, když je stanice ve stínu. Když na ISS svítí slunce, světlo je tak intenzivní, že z oken komplexu nelze vidět nic. Stanice obletí planetu jednou za 90 minut, letí tedy velmi vysokou rychlostí a je třeba počítat, že s takto pohyblivým cílem signálu musí počítat i jeho vysílač.

Amatérská skupina astronomů na Zemi použila modrý wattový laser a komunikovala přes e-mail s astronautem Pettitem. Museli přitom vyřešit množství matematických a inženýrských kalkulací, přitom mohli komunikovat pouze asi 3x denně, kdy probíhá stahování a odesílání e-mailů na stanici.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
ISS