do not follow here
Civilizace < LIVING fUTURE

Nejstarší dokázané používání ohně člověkem, africká jeskyně vnáší nové světlo do vývoje lidí

Nalezený popel v jeskyni v Jihoafrické republice naznačuje, že naši předkové používali oheň na vaření už před milionem let. Pokud se tak tento objev archeologického týmu vedeného Francescem Bernem potvrdí, půjde o vůbec nejstarší důkaz o využívání ohně člověkem.Doposud se za zcela jasnou evidenci používání ohně k vaření považovaly nálezy staré 400 tisíc let. Přesto existuje několik dalších míst, která se stářím řadí mezi 400 000 a milion let, u těch však není jisté, zda oheň skutečně založil člověk nebo šlo o náhodu v podobě blesku. Nový nález pochází z jeskyně Wonderwerk v Jihoafrické republice, z místa, které obývali předkové člověka už před 2 miliony let.

Archeologové v této jeskyni našli pod 30metrovou vrstvou sedimentů pozůstatky popela ze spálené trávy, listí a úlomků kostí. To by naznačovalo, že si tehdejší obyvatelé jeskyně své jídlo tepelně upravovali, řada expertů ale nadále zůstává skeptická a požaduje další průzkum a další důkazy. Zatím neotřesitelné důkazy o používání ohně u lidí jsou z doby před 400 tisíci let.

Další podobné nálezy spáleného materiálu byly nalezeny i na jiných místech, z dokonce starší doby než je milion let, tato naleziště jsou ale na otevřených prostranstvích, kde může oheň zapálit blesk. V případě jeskyně Wonderwerk ale struktura spálených zbytků materiálu naznačuje, že hořely přímo na místě a nebyly přenášeny. Členové vědeckého týmu také hledali netopýří trus, který se za určitých podmínek může vznítit, ale žádný nenašli.

Vše tedy skutečně naznačuje tomu, že naši předkové už před milionem let uměli ovládat oheň. Zatím není zřejmé, o kterého konkrétního předka člověka se mohlo jednat, nicméně tým, který popel objevil předpokládá, že to byl Homo Erectus.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Civilizace

tag icon
Další články z kategorie
Civilizace
Načítám stránku...
x zrušit