Nejnovější zprávy z kategorie

Lidská civilizace

26. ledna 2018
Biologie

Střední Evropa byla ještě před 6 000 lety pokryta z 80 % lesy, jejich ústup začal v době broznové

Střední Evropa byla ještě před 6 000 lety pokryta z 80 % lesy, jejich ústup začal v době broznové

Kdysi dávno bylo na evropském kontinentu tolik lesů, že mohly veverky teoreticky přeskakovat ze stromu na strom od Lisabonu až do Moskvy. Více než polovina evropských lesů ale za posledních 6 000 let zmizela, ukazuje to výzkum odborníků z University of Plymouth publikovaný v magazínu Nature. Analýzou pylů z více než tisícovky míst ve střední a severní Evropě přišli vědci na to, že alespoň dvě třetiny této části kontinentu musely být před několika tisíci let pokryty lesy. Dnes se zde zalesnění pohybuje kolem jedné třetiny, v západní a jižní Evropě spíše kolem desetiny.

13. září 2013
Voyager

Lidstvo udělalo podle NASA první krok ven ze sluneční soustavy - Voyager je v mezihvězdném prostoru

Lidstvo udělalo podle NASA první krok ven ze sluneční soustavy - Voyager je v mezihvězdném prostoru

Vesmírná sonda Voyager 1 se stala prvním lidmi vytvořeným objektem, který opustil sluneční soustavu a vydal se na cestu mezihvězdným prostorem. Voyager odstartoval ze Země před 36 lety a za tuto dobu doletěl do vzdálenosti 18,7 miliard kilometrů. Analýza nových dat, na jejichž základě bylo určeno, že sonda vystoupila z heliosféry, se objevila ve čtvrtečním čísle magazínu Science. Přestože je Voyager nejvzdálenější objekt, nachází se zhruba 17 světelných hodin od Země, k nejbližší hvězdě je to ale 4,2 světelných let.

12. května 2013
Cesta lidí na Mars

Téměř 80 tisíc zájemců se přihlásilo na jednosměrnou cestu na Mars

Téměř 80 tisíc zájemců se přihlásilo na jednosměrnou cestu na Mars

Za pouhé dva týdny se přihlásilo 78 tisíc zájemců o projekt kolonizace Marsu, který vyhlásila holandská společnost Mars One. V rámci tohoto projektu by měla v roce 2022 začít výstavba trvalé kolonie na rudé planetě, jejíž obyvatelé se stanou na trvalo marťany. Část financí pro tento projekt hodlá Mars One získat prostřednictvím reality show, která bude celý projekt provázet. Do konce srpna, kdy končí přihlašovací fáze, očekává společnost Mars One až půl milionu zájemců o jednosměrnou cestu na Mars.

29. října 2012
Lidská civilizace

A co po nás? Artefakt, který bude vyprávět příběh lidí, poletí do vesmíru ještě letos

Pokud by dnes lidstvo zaniklo, za pár stovek let nebo tisíciletí po nás nezbude nic jiného než pár zkamenělin na Zemi a vesmírný odpad ve sluneční soustavě. Multimediální umělec Trevor Paglen to chce změnit a přišel s projektem Last Pictures na zanechání zprávy ve vesmíru pro kohokoliv, kdo by ji našel. Bude obsahovat obrazové materiály, které představí lidstvo z historické i umělecké stránky, ukážou život na planetě Zemi a její detailní mapu.

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.

Naše místo ve vesmíru

Naše místo ve vesmíru, díl 3: Okolí deseti světelných let (update 2018)

V okolí sluneční soustavy se nachází mezihvězdné vakuum, rozsáhlý prostor, který je plný ničeho. Přesto v něm najdeme několik smítek, která září na naší noční obloze a která vědce nesmírně zajímají, jde totiž o nejbližší hvězdy, sousedy našeho Slunce. V následujícím díle našeho seriálu Naše místo ve vesmíru prozkoumáme hvězdy, které se nachází v bublině s poloměrem deset světelných let a středem v naší hvězdě.

Související kategorie zpráv
  Další zprávy
  22. 10. 2012
  Země

  Zemětřesení sice s jistotou nepředpovíte, pokud jej ale předpovíte špatně, v Itálii Vás trest nemine

  22. 10. 2012 V roce 2009 zničilo zemětřesení italské město L´Aquila, při neštěstí přišly o život tři stovky lidí a desetitisíce o střechu nad hlavou. U italského soudu dnes padl rozsudek, který udělil sedmi expertům šest let vězení a milionovou pokutu za to, že špatně předpověděli chování

  7. 10. 2012
  Lety do vesmíru

  Video: 55 let průzkumu vesmíru, připomeňte si největší okamžiky

  7. 10. 2012 Je tomu 55 let, co Sovětský svaz vypustil první umělou družici Země. Od té doby lidé vyslali nejen na oběžnou dráhu naší planety nespočet satelitů, s nespočtem úkolů. Postupně jsou zkoumány významná tělesa sluneční soustavy a lidé pronikají stále více za hranici atmosféry jejich planety.

  23. 7. 2012
  Lidská civilizace

  Podle nového výzkumu nebyli neandrtálci pouhými masožravci, požívali i opražené léčivé rostliny

  23. 7. 2012 Slepá vývojová větev předchůdců lidí, neandrtálci, byli doposud považováni za masožravce, což vedlo vědce k závěru, že vymřeli kvůli nedostatku potravy před asi 25 tisíci lety. Nový výzkum ale ukazuje, že mezi zuby u nalezených koster neandrtálců jsou zbytky hned několika druhů léčivých

  22. 7. 2012
  Naše místo ve vesmíru

  Naše místo ve vesmíru, díl 2: Co se nachází ve vzdálenosti do jednoho světelného roku

  22. 7. 2012 Z historického hlediska začali lidé zkoumat okolí své planety teprve nedávno. Mnohé z našeho sousedství je nám ještě neznámé a mnohé z už poznaného je jen těžko pochopitelné v porovnání s pozemskými objekty, jejich vzdálenostmi a významem. V okruhu jednoho světelného roku neexistuje žádná

  8. 4. 2012
  Naše místo ve vesmíru

  Naše místo ve vesmíru, díl 1: Proč právě Země?

  8. 4. 2012 Třetí planeta od Slunce je jako žádná jiná v celém jejím planetárním systému. Má roztavené rotující jádro vytvářející magnetosféru, která brání dopadu záření z vesmíru na povrch, a má také plovoucí litosférické desky, které zajišťují recyklaci materiálu z povrchu a uvolňování

  4. 4. 2012
  Lidská civilizace

  Nejstarší dokázané používání ohně člověkem, africká jeskyně vnáší nové světlo do vývoje lidí

  4. 4. 2012 Nalezený popel v jeskyni v Jihoafrické republice naznačuje, že naši předkové používali oheň na vaření už před milionem let. Pokud se tak tento objev archeologického týmu vedeného Francescem Bernem potvrdí, půjde o vůbec nejstarší důkaz o využívání ohně člověkem.

  15. 3. 2012
  Genetika

  Vědcům v Anglii se podařilo dekódovat genom posledního velkého lidoopa

  15. 3. 2012 Výzkumníkům z univerzity v Cambridge se podařilo dekódovat genom gorily, čímž završili genetickou analýzu všech dnes na Zemi žijících hominidů. Geny lidí, orangutanů a šimpanzů už byly dešifrovány v dřívějších letech.