do not follow here
Civilizace < LIVING fUTURE

Podle nového výzkumu nebyli neandrtálci pouhými masožravci, požívali i opražené léčivé rostliny

Slepá vývojová větev předchůdců lidí, neandrtálci, byli doposud považováni za masožravce, což vedlo vědce k závěru, že vymřeli kvůli nedostatku potravy před asi 25 tisíci lety. Nový výzkum ale ukazuje, že mezi zuby u nalezených koster neandrtálců jsou zbytky hned několika druhů léčivých bylin, které byly navíc tepelně upravovány.Karen Hardyová, antropoložka z Autonomous University of Barcelona, se rozhodla pro analýzu zubů, které byly nalezeny v jeskyni El Sidrón na severu Španělska. Na tomto místě bylo nalezeno hned 13 koster neandrtálců, které byly datovány do doby až 50 tisíc let v minulosti. Hardyová se rozhodla analyzovat vrstvu na zubech, ve které nalezla několik uhlovodíků a granule škrobu, které indikují, že neandrtálci nebyli čistými masožravci, jak se doposud předpokládalo.

Mezi nálezy spektrografického rozboru se objevily také různé fenoly, aromatické uhlovodíky a opražené granule škrobu, to by mohlo znamenat, že neandrtálci požívali svou potravu tepelně upravenou.

Konkrétně nálezy poukazují na konzumaci řebříčku a heřmánku, které jsou hořké a nemají žádnou významnou nutriční hodnotu. Proč tyto bylina neandrtálci požívali zatím není jasné, podle některých vědců je mohli používat jako koření, samotná Hardyová si však myslí, že by mohlo jít spíš o medicínské vlastnosti těchto bylin.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Civilizace

tag icon
Další články z kategorie
Civilizace
Načítám stránku...
x zrušit