Sonda Venus Express pozoruje překvapivé chování indukovaného magnetického pole Venuše

Venuše, na rozdíl od Země nebo Jupiteru, nedisponuje globálním magnetickým polom, které planetu chrání před slunečními větry. Horní vrstvy husté atmosféry Venuše však dokáží zpomalovat odrážet některé částice, čímž vytváří slabou indukovanou magnetosféru. Vědci teď poprvé objevili důkaz, že se i na Venuši v tomto zmenšeném magnetickém poli objevují tzv. magnetická přepojení, doposud pozorovaná pouze u Merkuru, Země, Jupiteru a Saturnu.

Magnetické pole planet

Magnetické pole planet V případě Země je magnetické pole generováno roztaveným rotujícím jádrem, je poměrně silné a dobře chrání planetu planetu před slunečními větry. Naproti tomu u Venuše (nahoře) je magnetické pole pouze indukované a vytváří za planetou magnetický ocas. V tomto regionu dochází k podobným jevům jako u Země, jsou však několikrát menší díky nižší intenzitě magnetického pole.Mezinárodní vědecký tým vedený Tielong Zhangem (IWF, Graz, Austria) objevil v datech posbíraných evropskou orbitální sondou Venus Express evidenci, která naznačuje vzniku plazmoidů v magnetickém ocasu Venuše. Plazmoidy vznikají při magnetickém přepojení, kdy se protnou dvě opačné magnetické čáry, které se v bodě dotyku spojí a ze zbytku vzniká magnetická smyčka.

Zkoumaný fenomén sonda zaznamenala v roce 2006, zkoumáním zbytku měření nicméně vědci nalezli další podobná pozorování. Zjistili také, že indukované magnetické pole Venuše je asi desetinové oproti tomu, které obepíná naši planetu. Magnetická přepojení u Země probíhají ve vzdálenosti 10-30 poloměrů planety, u Venuše je to ve vzdálenosti 1,5 poloměru od planety.

Magnetické přepojení v magnetosféře Země

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Venuše