Vyplatí se těžit suroviny ve vesmíru? Která z planetek by mohla být zlatý důl?

Přestože samotná těžba ve vesmíru je ještě roky, možná dekády, vzdálená, tento nově vznikající obor na sebe poutá stále větší pozornost. Nedávno prohlásili představitelé společnosti Planetary Resources, že jejich hlavním cílem je těžit ve vesmíru, znalostí o malých tělesech bloudících naší sluneční soustavou je však málo a bude tak nejprve nutné najít vhodný cíl. Toho se už zhostila webová stránka Asterank.com, která využívá současných vědomostí o planetkách a řadí je podle možného zisku, dostupnosti nebo nákladů na těžbu.

Koncept vesmírné lodi

Koncept vesmírné lodi koncept vesmírné lodi navržený společností Ad Astra Rockets pro dopravu na Měsíc. Loď na obrázku vyrábí elektřinu solárními panely a pohání ji 4 motory VASIMR.Webová stránka byla vytvořena softwarovým inženýrem Ianem Websterem a obsahuje databázi více než 580 tisíc objektů sluneční soustavy.

Nejvýnosnější planetka: 241 Germania
241 Germania (1953 US, 1953 VK1) je velká planetka v hlavním pásu asteroidů mezi planetami Mars a Jupiter. Díky své velikosti byla objevena už v roce 1884 Robertem Lutherem, má 169 kilometrů v průměru. 241 Germania je uhlíkatá planetka typu C (75 % známých planetek patří do této skupiny). Díky své velikosti je její hodnota v asteranku odhadnuta na více než 100 bilionů.
Nejpřístupnější planetka: 2009 WY7
Podle vzdálenosti, energetické náročnosti pro cestu nebo například podle náročnosti vstupu na oběžnou dráhu tělesa se hodnotí přístupnost planetky. Nejlepší parametry v tomto ohledu má planetka 2009 WY7, ta je typu S a na své oběžné dráze se výrazně přibližuje Zemi.
Planetka s nejefektivnějšími náklady: 2000 BM19
2000 BM19 (162385) je velmi malá planetka s asi jedním kilometrem v průměru, patří do skupiny NEO planetek, které se přibližují oběžné dráze Země. V roce 2000 proletěla ve vzdálenosti 0.1172 AU (45 vzdáleností Země-Měsíc). 2000 BM19 je vzácná planetka typu O, které se podobají chondritům, meteoritům, které jsou tvořeny materiálem, který nebyl nikdy roztavený, vznikly při počátku sluneční soustavy, když se zrnka prachu stmelila vlastní gravitací dohromady. Pravdou však je, že složení těchto těles zatím není v podstatě vůbec známé, astronomové toho o těchto planetkách ví velmi málo. Data, která k těmto objektům existují, jsou o jejich spektrální analýze, která napovídá něco o složení povrchu objektu. Potom existují další měření pořízená při přiblíženích těchto planetek k Zemi, některé totiž prolétávají ve srovnatelné vzdálenosti od Země, jako obíhá Měsíc. Hodnocení na webu Asterank.com se snaží seřadit planetky podle dnes dostupných informací o nich, není to určitě konečný seznam, protože nové objekty jsou objevovány každým dalším dnem a s novými technologiemi a vesmírnými sondami se o nich astronomové dovídají stále víc.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Těžba ve vesmíru

Jak levně těžit suroviny ve vesmíru? Pomocí automatických robotů, kteří se dokáží sami replikovat

Robotická základna, která by těžila nerostné suroviny ve vesmíru, už dávno není tak nepředstavitelná jako tomu bylo dříve. Podle studie publikované ve vědeckém magazínu Journal of Aerospace Engineering by mohla být vystavěna s pouhými dvanácti tunami, které by bylo nutné vynést z povrchu Země do vesmíru raketami, a šesti generacemi vysoce sofistikovaných robotů, kteří se dokáží vzájemně replikovat pomocí rychle se rozvíjející technologie 3D tisku.

V USA byla založena první soukromá společnost dedikovaná těžbě nerostných surovin ve vesmíru

Společnost Planetary Resources byla založena Peterem Diamandisem (zakladatel soutěže X Prize), který pro projekt komerční těžby ve vesmíru získal podporu hned několik významných lidí. Za projektem Planetary Resources se tak objevují jména jako Larry Page, Eric Schmidt (Google), James Cameron (režisér), Charles Simonyi (Microsoft).

Vědci navrhují přivést na oběžnou dráhu Země malou planetku, budeme mít nový měsíc?

Vědci z pekingské Tsinghua University publikovali studii, která navrhuje zachycení planetky gravitací Země. Podobný proces relativně často probíhá například u planety Jupiter, která svou obrovskou gravitací zachycuje planetky a komety, které kolem ní prolétají. Jen s malou pomocí vedoucí k navýšení rychlosti vybrané planetky ji lze podle čínských vědců umístit na oběžnou dráhu Země, kde může být detailně prozkoumána.

Co všechno lze těžit na Měsíci?

Několik světových velmocí prohlásilo, že cílem jejich vesmírných programů bude přistát s lidskou posádkou na Měsíci. Po americké a ruské agentuře se brzy ozvala čínská a nelze opomíjet ani soukromé společnosti. Nejde ale pouze o prestiž, Měsíc začíná být lukrativním místem pro vydělávání peněz, nabízí totiž něco, co Země ne.