do not follow here
Těžba ve vesmíru < LIVING fUTURE

Vyplatí se těžit suroviny ve vesmíru? Která z planetek by mohla být zlatý důl?

Přestože samotná těžba ve vesmíru je ještě roky, možná dekády, vzdálená, tento nově vznikající obor na sebe poutá stále větší pozornost. Nedávno prohlásili představitelé společnosti Planetary Resources, že jejich hlavním cílem je těžit ve vesmíru, znalostí o malých tělesech bloudících naší sluneční soustavou je však málo a bude tak nejprve nutné najít vhodný cíl. Toho se už zhostila webová stránka Asterank.com, která využívá současných vědomostí o planetkách a řadí je podle možného zisku, dostupnosti nebo nákladů na těžbu.Webová stránka byla vytvořena softwarovým inženýrem Ianem Websterem a obsahuje databázi více než 580 tisíc objektů sluneční soustavy.

Nejvýnosnější planetka: 241 Germania
241 Germania (1953 US, 1953 VK1) je velká planetka v hlavním pásu asteroidů mezi planetami Mars a Jupiter. Díky své velikosti byla objevena už v roce 1884 Robertem Lutherem, má 169 kilometrů v průměru. 241 Germania je uhlíkatá planetka typu C (75 % známých planetek patří do této skupiny). Díky své velikosti je její hodnota v asteranku odhadnuta na více než 100 bilionů.
Nejpřístupnější planetka: 2009 WY7
Podle vzdálenosti, energetické náročnosti pro cestu nebo například podle náročnosti vstupu na oběžnou dráhu tělesa se hodnotí přístupnost planetky. Nejlepší parametry v tomto ohledu má planetka 2009 WY7, ta je typu S a na své oběžné dráze se výrazně přibližuje Zemi.
Planetka s nejefektivnějšími náklady: 2000 BM19
2000 BM19 (162385) je velmi malá planetka s asi jedním kilometrem v průměru, patří do skupiny NEO planetek, které se přibližují oběžné dráze Země. V roce 2000 proletěla ve vzdálenosti 0.1172 AU (45 vzdáleností Země-Měsíc). 2000 BM19 je vzácná planetka typu O, které se podobají chondritům, meteoritům, které jsou tvořeny materiálem, který nebyl nikdy roztavený, vznikly při počátku sluneční soustavy, když se zrnka prachu stmelila vlastní gravitací dohromady. Pravdou však je, že složení těchto těles zatím není v podstatě vůbec známé, astronomové toho o těchto planetkách ví velmi málo. Data, která k těmto objektům existují, jsou o jejich spektrální analýze, která napovídá něco o složení povrchu objektu. Potom existují další měření pořízená při přiblíženích těchto planetek k Zemi, některé totiž prolétávají ve srovnatelné vzdálenosti od Země, jako obíhá Měsíc. Hodnocení na webu Asterank.com se snaží seřadit planetky podle dnes dostupných informací o nich, není to určitě konečný seznam, protože nové objekty jsou objevovány každým dalším dnem a s novými technologiemi a vesmírnými sondami se o nich astronomové dovídají stále víc.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Těžba ve vesmíru

tag icon
Další články z kategorie
Těžba ve vesmíru
Načítám stránku...
x zrušit