v 18:02 našeho času byl Dragon upevněn pomocí robotického ramene k Modulu Harmony. Poprvé se tak podařilo soukromé společnosti dopravit na Mezinárodní vesmírnou stanici zásoby pro její posádku.
V pátek, v 15:56 středoevropského času se astronautům Expedice 31 podařilo nad Austrálií zachytit nákladní loď Dragon robotickým ramenem orbitální stanice. Astronauti Andre Kuipers a Don Pettit obsluhují rameno z kupole, ze které je dobrý výhled na modul Harmony, kam bude Dragon ramenem ukotven. Astronaut Joe Acaba vyčkával v modulu Destiny odkud vydal ze svého laptopu příkaz pro finální připevnění Dragonu ke komplexu.
"Dragon has attached with the International Space Station!!!! History has been made!!!" Zpráva na oficiálním facebookovském profilu společnosti SpaceX.
25. 5. 2012 Mise Dragon C2 probíhá i dnes hladce a bezproblémově. Společnost SpaceX dnes dostala povolení se s automatickou lodí přiblížit přes magickou hranici 200 metrů, která tvoří ochrannou zónu kolem stanice. Dragon se přiblíží na 150 metrů, kde provede další manévry a testy, teprve potom bude moci na další metu, 30 metrů od stanice.
Plánovaný čas zachycení Dragonu ramenem stanice je 15:56.
Vesmírná kapsle se zásobami operovaná společností SpaceX se včera po úterním startu přiblížila k Mezinárodní vesmírné stanici. Zde potom provedla několik předváděcích manévrů s nimiž otestovala navigaci, pohon a komunikaci. Následovat by mělo finální spojení s orbitálním komplexem během pátečního odpoledne.
Během čtvrtku se Dragonu s půltunovým nákladem podařilo přiblížit k ISS a provést sadu testovacích manévrů, které mají prokázat jeho dostatečné fungování jeho systémů pro přiblížení ke 100 miliardové stanici. Kapsle se tak přiblížila na asi 2,5 kilometru a proletěla pod stanicí, tento průlet potvrdili také astronauti na palubě komplexu, kterým se rovněž podařilo spojit se s Dragonem a zapnout na dálku jeho reflektor.
Samotné ukotvení k ISS by mělo proběhnout v pátek odpoledne. Na rozdíl od evropského ATV ale nedoletí Dragon automaticky až ke stanici, ale pouze asi 10 metrů od ní, kde jej astronaut Petit zachytí s pomocí kanadského robotického ramene (podobným způsobem kotví u ISS také japonský nákladní modul HTV). Následně bude Dragon ukotven na jednom z portů na straně přivrácené k Zemi.
Na konci měsíce se Dragon od ISS opět odpoutá a vrátí se zpátky na Zemi. Další odlišností od evropského ATV je, že Dragon neshoří v atmosféře, ale doveze materiál k opravě a dokončené experimenty vědcům na povrchu, přistane totiž u kalifornského pobřeží v Pacifiku.
Více informací