do not follow here
Kvantová fyzika < LIVING fUTURE

Vědcům se podařilo teleportovat informaci na vzdálenost 150 kilometrů

Mezinárodnímu týmu vědců z Rakouska, Německa, Kanady a Norska se podařilo teleportovat kvantové vlastnosti fotonu na vzdálenost 143 kilometrů a pokořili tak dosavadní rekord. Experiment proběhl letos v květnu mezi Jacobus Kapteyn Telescope na jednom z kanárských ostrovů La Palma a ESAs Optical Ground Station na ostrově Tenerife.



Přestože je tento jev často popisován jako teleportace, ve skutečnosti jde spíše o přenesení fyzikálních vlastností subatomární částice na základě kvantového propletení (quantum entanglement). Nedochází k přemístění samotné částice, v tomto případě foton, dochází k imitaci kvantových vlastností (spin nebo polarizace) zdrojové částice na částici cílové.

Pro změření tohoto jevu bylo zapotřebí extrémně přesného měření času a nesmírně čistého prostředí, které zabránilo jakékoliv interakci zvenčí. Proto ještě donedávna probíhaly podobné pokusy pouze v laboratořích. 

V budoucnosti by chtěli vědci tohoto chování subatomárních částic využít například v kvantových počítačích. Dalším možným využitím je komunikace na velké vzdálenosti. Dalším krokem ve výzkumu kvantové teleportace je podle vědců samotných pokus komunikace mezi stanicí na povrchu Země a satelitem na oběžné dráze.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Kvantová fyzika

tag icon
Další články z kategorie
Kvantová fyzika
Načítám stránku...
x zrušit