do not follow here
Mars < LIVING fUTURE

Orbitální sonda MRO zachytila na jižním pólu Marsu sníh ze suchého ledu

Orbitální sonda MRO (Mars Reconnaissance Orbiter), která krouží kolem planety Mars, dala vědcům zatím nejlepší evidenci o tom, že na Marsu sněží. Nejedná se však o sníh jako ten, který známe ze Země, jde o tzv. suchý led, tedy zmrzlý oxid uhličitý, který se v teplejší atmosféře Země vyskytuje v plynném skupenství.Ačkoli v minulosti mohl mít Mars atmosféru a kapalnou vodu na svém povrchu, dnes je to zmrzlá a pustá planeta. Přesto se sem tam objeví nějaký náznak aktivity, například mizející a znovu se rozšiřující polární čepičky, nebo detekce padajícího vodního ledu na severní polokouli planety. Sněžící oxid uhličitý na jižní polokouli, který zachytila sonda MRO, je zatím nejjasnějším důkazem o této formě počasí na rudé planetě.

MRO krouží kolem Marsu už od roku 2006 a doposud sbírá stále nová data o planetě, jejím povrchu, složení atmosféry a jejího nitra. Jeden z přístrojů na palubě MRO je Mars Climate Sounder, který dokáže změřit velikost částic v atmosféře, a její teplotu. 

Nová studie, kterou NASA prezentuje vychází z dat z let 2006 - 2007, kdy na jižním pólu probíhala zima. Částečky v atmosféře Marsu tehdy byly na tolik velké, že by měly dopadnout na povrch ještě před tím, než se vypaří nebo než se mraky rozplynou. Další měření při pozorování horizontu z oběžné dráhy potom prokázala, že se oxid uhličitý v atmosféře Marsu skutečně nachází a to od mraků až po povrch planety.

A nejde pouze o Mars, ale o celý známý vesmír, sníh v této formě zatím nikde jinde znám není. Mars se ale podobá jiným planetám jako je Venuše se svými kyselinovými dešti, Země s komplexním koloběhem vody nebo Titan, kde z oblohy zase padá kapalný metan.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mars

tag icon
Další články z kategorie
Mars
Načítám stránku...
x zrušit