Lagrangeovy body < LIVING fUTURE

NASA chce postavit vesmírnou stanici za oběžnou drahou Měsíce, ale možná také ne

Na internetu i v dalších médiích se objevily zprávy o plánech NASA na vybudování vesmírné stanice Gateway v Lagrangeově bodu 2 systému Země - Měsíc. Šlo by o základnu, ze které by probíhal průzkum odvrácené strany Měsíce, přilehlých planetek a v neposlední řadě také startovací místo pro první pilotovanou misi na Mars. Jde o téma, kterého se média s radostí chytla, je však třeba tyto naděje krásné budoucnosti ve vesmíru trošku přibrzdit, a to z prostého důvodu - nejsou peníze.Program Gateway se skutečně objevuje v oficiálních dokumentech NASA jako součást cesty lidí na Mars. Na stanici by probíhal průzkum vesmírného prostředí mimo ochranné magnetické pole naší planety, dopravu by zajišťovaly vesmírné lodě Orion, které jsou dnes ještě pořád ve vývoji. Z tohoto místa by mohli astronomové podnikat mise na Měsíc, blízké planetky i Mars. Kolik by ale stálo takovou vesmírnou stanici postavit? a nadále ji udržovat v chodu? 

Bylo by zřejmě možné snížit náklady využitím některých částí komplexu ISS, se kterým mají vlády účastnických zemí plány zatím pouze do začátku dvacátých let. Stejně jako posdáka by i financování bylo na základě mezinárodních smluv podobně jako u programu ISS. Náklady na realizaci tohoto plánu však zatím nebyly vyčísleny. 

Oficiální vyjádření NASA ke zprávám, které se v tomto týdnu objevily, označuje projekt Gateway za jednu z možných cest průzkumu vesmíru. Přesto, že plán nevyvrací, ani jej nepotvrzuje, jde pouze o jednu z alternativ jak nakonec dostat lidskou posádku na Mars.

Plány pro moduly ISS po skončení jejích operací má také ruská strana, ta s některými moduly, které jsou nebo teprve budou součástí ISS plánuje postavit Orbital Piloted Assembly and Experiment Complex (OPSEK). Úkol OPSEKu by byl podobný jako v případě Gateway, šlo by o základnu pro mise na Mars a jinam do sluneční soustavy.

Galerie k článku

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Lagrangeovy body

tag icon
Další články z kategorie
Lagrangeovy body