První z dvanácti komerčních cest Dragonu k ISS odstartuje dnes z Floridy

Vesmírná loď Dragon se dnes vydá na svou první ostrou cestu k Mezinárodní vesmírné stanici. Start rakety je naplánován na pondělí ráno, 2:35 středoevropského času z mysu Canaveral na Floridě (20:35 místního času v neděli), Dragon doletí k ISS o tři dny později. Nákladem je asi půl tuny zásob pro astronauty na palubě orbitální stanice.

Falcon 9

Falcon 9 Raketa Falcon 9 byla vyvinuta společností SpaceX pro dopravu malých a středně těžkých nákladů na oběžnou dráhu. Kromě automatické zásobovací lodi Dragon vynáší do vesmíru také komerční satelity. Mezi ostatními raketami vyniká tím, že je opakovatelně použitelná, což snižuje náklady na její provoz.Jde o první z dvanácti cest Dragonu, které NASA poptává u společnosti SpaceX, která vesmírnou loď Dragon a rakety Falcon vyvíjí a provozuje. Dragon vyletí do vesmíru na dvoustupňové raketě Falcon 9, která jej vynese na oběžnou dráhu. 11 minut po startu Dragon rozevře své solární panely a vydá se na třídenní cestu k orbitálnímu komplexu. Po přiblížení ke stanici bude Dragon zachycen robotickým ramenem a ručně ukotven na jednom z portů stanice.

Pro Dragon je to už druhá cesta k ISS, mise CRS SpX-1 je však první plnohodnotná komerční zásobovací mise k ISS. Při testovacím letu, který proběhl letos v květnu, Dragon dopravil na ISS pouze zbytné zásoby, u kterých by až tak nevadilo kdyby byly ztraceny při případném zničení lodi.

Nákladem mise CRS SpX-1 je mimojiné také mrazící zařízení, které bude sloužit pro provádění experimentů za chladu a ve stavu beztíže a k uchování vzorků z experimentů. Mezi další položky nákladu patří různé experimenty a zásoby pro posádku.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Dragon