do not follow here
Trpasličí planety < LIVING fUTURE

Trpasličí planeta Makemake v Kuiperově pásu nemá oproti očekávání žádnou atmosféru

Při tranzitu trpasličí planety Makemake před vzdálenou hvězdou v dubnu loňského roku zjistili astronomové nové informace o tomto ledovém světě. Pohasnutí hvězdy, při jejím zakrytí planetou Makemake bylo náhlé, což signalizuje buď pouze velmi slabou nebo žádnou atmosféru. Kromě toho astronomové také změřili poprvé hustotu tohoto objektuVědci se domnívali, že by Makemake mohla disponovat podobnou atmosférou jako bývalá planeta Pluto, která je zhruba o polovinu větší než Makemake. Atmosféra Pluta je oproti planetám velmi slabá, její hustota však s příchodem léta roste jak se různé plyny dostávají do atmosféry. 

Makemake je ale zdá se holý ledový svět jehož povrch má albedo (odrazivost slunečního světla) 0,77, to je podle astronomů srovnatelné se špinavým sněhem. Albedu 0,77 je větší než u Pluta, ale menší než u největší trpasličí planety Eris.

O Makemake toho zatím víme jen velmi málo, objekt je příliš vzdálený pro přímá pozorování, astronomové v jeho blízkosti nenašli ani žádné měsíce. Teplota na povrchu se pohybuje kolem mrazivých −243.2 °C.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Trpasličí planety

Načítám stránku...
x zrušit