do not follow here
Mars < LIVING fUTURE

Rover Curiosity zanalyzoval odebrané vzorky, hornina vznikla ve sladké vodě

Nálezy roveru Curiosity a dalších sond, které planetu Mars zkoumají, stále více napovídají tomu, že na planetě kdysi existovaly podmínky vhodné pro život. Posledním kouskem do miliony let staré skládačky je jílovitá hornina, kterou Curiosity analyzuje ve svých útrobách a která podle NASA vznikla v neutrální nebo mírně zásadité vodě.



"Curiosity odebrané vzorky hornin analyzuje ve svých laboratořích Sample Analysis at Mars (SAM) a Chemistry and Mineralogy (CheMin). Prášek, který byl v únoru odebrán z vyvrtané díry, podle vědců obsahuje síru, dusík, vodík, kyslík, fosfor a uhlík. Hlavní otázkou celé mise Curiosity je, zda Mars někdy na svém povrchu měl podmínky vhodné pro život, a podle NASA je odpověď stále jasnější "ano".

Jílovitá hornina, kterou Curiosity zkoumá, totiž měla podle vědců vzniknout v neutrální až mírně zásadité vodě, na rozdíl od předchozích analýz, které indikovaly velmi kyselou vodu. Takové prostředí je výrazně vhodnější pro bakterie a další potenciální život (alespoň takový, jak jej známe ze Země). 

NASA chce s Curiosity zůstat v tomto místě, které nazývá Yellowknife Bay, ještě několik týdnů. Rover se aktuálně nachází na dně pradávné řeky, které poskytuje z hlediska geologického výzkumu unikátní příležitost prozkoumat, miliony let staré sedimenty a další horniny. Po prozkoumání Yellowknife Bay se Curiosity vydá směrem k centrální hoře kráteru Gale, Mt. Sharp. 
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Vrtání a odebrání vzorků

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mars

tag icon
Další články z kategorie
Mars
Načítám stránku...
x zrušit