do not follow here
Asteriod Redirect < LIVING fUTURE

Nová animace NASA ukazuje cestu posádky k planetce zachycené automatickou sondou

První cesta lidí k planetce se postupně rýsuje, v nové animaci NASA ukazuje detaily mise Asteroid Redirect, která by měla proběhnout do roku 2025. Mise se skládá hned z několika fází, ve kterých automatická sonda zachytí planetku, odtáhne ji na předem určení místo a následně k ní doletí vesmírná loď Orion s lidskou posádkou, která odebere vzorky zpátky na Zemi. Má jít o první krok na cestě k Marsu, ale také o jednu z prvních misí vesmírné lodi Orion.Jedním z hlavních předpokladů celé mise Asteroid Redirect (někdy také Asteroid Initiative nebo Asteroid Retrieval and Utilization) je funkční raketa SLS a vesmírná loď Orion, které jsou zatím ve vývoji. První test Orionu ve vesmíru je plánovaný už na příští rok (mise EFT-1), další, náročnější test (mise EM-1) proběhne o tři roky později a první mise s posádkou (EM-2) by mohla být realizována kolem roku 2020. Planetka by se mohla stát cílem mise EM-3 (Exploration mission 3), která zatím oficiálně nemá žádné detaily. 

Dalším předpokladem a jedním ze tří pilířů mise je nalezení vhodného kandidáta. Planetka nesmí být příliš daleko, nesmí být ani moc velká a musí být zajímavým objektem vědeckého zkoumání. Pomoci hledat cíl mise Asteroid Redirect má nově i teleskop WISE, který byl v roce 2011 po skončení mise NEOWISE uveden do hibernace.

Ve videu níže můžeme sledovat první detailní obrysy části mise Asteroid Redirect, kdy Orion s lidskou posádkou letí k planetce. V předchozí fázi mise dojde k vyslání automatické sondy k planetce s podobnou oběžnou dráhou jako má Země. Robotická sonda se k planetce přiblíží, zachytí ji a odtáhne do blízkosti Měsíce. Teprve potom následuje pilotovaná mise.

Po startu ze Země na vrcholku rakety SLS (Space Launch System) poletí Orion 9 dní, k urychlení na cestě k planetce i na cestě zpět využije gravitační asistence Měsíce. Po spojení s robotickou sondou, která planetku zachytila, bude posádka provádět různé operace a sbírání vzorků po dobu necelého týdne. Potom se vydá na desetidenní cestu zpátky na Zemi.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Asteriod Redirect

tag icon
Další články z kategorie
Asteriod Redirect
Načítám stránku...
x zrušit