Nová animace NASA ukazuje cestu posádky k planetce zachycené automatickou sondou

První cesta lidí k planetce se postupně rýsuje, v nové animaci NASA ukazuje detaily mise Asteroid Redirect, která by měla proběhnout do roku 2025. Mise se skládá hned z několika fází, ve kterých automatická sonda zachytí planetku, odtáhne ji na předem určení místo a následně k ní doletí vesmírná loď Orion s lidskou posádkou, která odebere vzorky zpátky na Zemi. Má jít o první krok na cestě k Marsu, ale také o jednu z prvních misí vesmírné lodi Orion.

Planetka, zachycení automatickou sondou

Planetka, zachycení automatickou sondou NASA plánuje prozkoumat jednu z planetek patřících do třídy NEO objektů, které krouží po podobné oběžné dráze jako Země. Po jejím úspěšném zachycení bude planetka pomocí automatické sondy transportována do blízkosti Měsíce, kde poslouží jako cíl pro pilotované mise.Jedním z hlavních předpokladů celé mise Asteroid Redirect (někdy také Asteroid Initiative nebo Asteroid Retrieval and Utilization) je funkční raketa SLS a vesmírná loď Orion, které jsou zatím ve vývoji. První test Orionu ve vesmíru je plánovaný už na příští rok (mise EFT-1), další, náročnější test (mise EM-1) proběhne o tři roky později a první mise s posádkou (EM-2) by mohla být realizována kolem roku 2020. Planetka by se mohla stát cílem mise EM-3 (Exploration mission 3), která zatím oficiálně nemá žádné detaily. 

Dalším předpokladem a jedním ze tří pilířů mise je nalezení vhodného kandidáta. Planetka nesmí být příliš daleko, nesmí být ani moc velká a musí být zajímavým objektem vědeckého zkoumání. Pomoci hledat cíl mise Asteroid Redirect má nově i teleskop WISE, který byl v roce 2011 po skončení mise NEOWISE uveden do hibernace.

Ve videu níže můžeme sledovat první detailní obrysy části mise Asteroid Redirect, kdy Orion s lidskou posádkou letí k planetce. V předchozí fázi mise dojde k vyslání automatické sondy k planetce s podobnou oběžnou dráhou jako má Země. Robotická sonda se k planetce přiblíží, zachytí ji a odtáhne do blízkosti Měsíce. Teprve potom následuje pilotovaná mise.

Po startu ze Země na vrcholku rakety SLS (Space Launch System) poletí Orion 9 dní, k urychlení na cestě k planetce i na cestě zpět využije gravitační asistence Měsíce. Po spojení s robotickou sondou, která planetku zachytila, bude posádka provádět různé operace a sbírání vzorků po dobu necelého týdne. Potom se vydá na desetidenní cestu zpátky na Zemi.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie
Asteriod Redirect

Další krok v průzkumu vesmíru bude návštěva planetky umístěné na oběžné dráze Měsíce

NASA ve středu upřesnila svou vizi průzkumu vesmíru na příští dekádu, která vyvrcholí misí Asteroid Redirect Mission (ARM), během které navštíví za zhruba dvanáct let dvojice astronautů planetku na oběžné dráze Měsíce. Součástí této mise je v první fázi manipulace automatické sondy se samotným asteroidem, který by měla navštívit už kolem roku 2020 a odtáhnout blíže k Zemi. A ve druhé fázi dojde k vyzkoušení aktuálně vyvíjených technologií pro lety astronautů do vesmíru včetně lodi Orion, rakety SLS a nového vesmírného pohonu.

celý článek

NASA mění své plány pro první mise vesmírné lodi Orion

Americká vesmírná agentura mění své původní plány pro první dvě mise nové vesmírné lodi Orion. Úplně první let Orionu do vesmíru proběhne už příští rok a nejde o nic víc, než pár obletů Země, Orion ještě vynese raketa Delta Heavy a půjde o ryze testovací let. Následovat bude v roce 2017 let druhý, který měl původně pouze obletět Měsíc, podle nových plánů však zaletí ještě o kousek dál od Země i od Měsíce na stabilní oběžnou dráhu za odvrácenou stranou, na místo, kam bude v budoucnosti transportována malá planetka určená pro trénování misí v hlubokém vesmíru a zkoumání objektů s podobnou oběžnou dráhou jako má naše planeta.

celý článek

Měsíc bude mít nový měsíc, NASA chce přitáhnout planetku a umístit ji na oběžnou dráhu Měsíce

V navrhovaném rozpočtu NASA pro fiskální rok 2014, který před pár dny představil prezident Obama, se nachází suma 100 milionů dolarů, která má odstartovat program, na jehož konci poletí skupina astronautů k planetce zaparkované na orbitě Měsíce. Pokud by šlo všechno podle plánu, astronauti by mohli ve vesmírné lodi Orion navštívit zhruba 7-10 metrů dlouhý asteroid navštívit během deseti let.

celý článek