Asteriod Redirect < LIVING fUTURE

Nová animace NASA ukazuje cestu posádky k planetce zachycené automatickou sondou

První cesta lidí k planetce se postupně rýsuje, v nové animaci NASA ukazuje detaily mise Asteroid Redirect, která by měla proběhnout do roku 2025. Mise se skládá hned z několika fází, ve kterých automatická sonda zachytí planetku, odtáhne ji na předem určení místo a následně k ní doletí vesmírná loď Orion s lidskou posádkou, která odebere vzorky zpátky na Zemi. Má jít o první krok na cestě k Marsu, ale také o jednu z prvních misí vesmírné lodi Orion.

Planetka, zachycení automatickou sondou

Planetka, zachycení automatickou sondou NASA plánuje prozkoumat jednu z planetek patřících do třídy NEO objektů, které krouží po podobné oběžné dráze jako Země. Po jejím úspěšném zachycení bude planetka pomocí automatické sondy transportována do blízkosti Měsíce, kde poslouží jako cíl pro pilotované mise.Jedním z hlavních předpokladů celé mise Asteroid Redirect (někdy také Asteroid Initiative nebo Asteroid Retrieval and Utilization) je funkční raketa SLS a vesmírná loď Orion, které jsou zatím ve vývoji. První test Orionu ve vesmíru je plánovaný už na příští rok (mise EFT-1), další, náročnější test (mise EM-1) proběhne o tři roky později a první mise s posádkou (EM-2) by mohla být realizována kolem roku 2020. Planetka by se mohla stát cílem mise EM-3 (Exploration mission 3), která zatím oficiálně nemá žádné detaily. 

Dalším předpokladem a jedním ze tří pilířů mise je nalezení vhodného kandidáta. Planetka nesmí být příliš daleko, nesmí být ani moc velká a musí být zajímavým objektem vědeckého zkoumání. Pomoci hledat cíl mise Asteroid Redirect má nově i teleskop WISE, který byl v roce 2011 po skončení mise NEOWISE uveden do hibernace.

Ve videu níže můžeme sledovat první detailní obrysy části mise Asteroid Redirect, kdy Orion s lidskou posádkou letí k planetce. V předchozí fázi mise dojde k vyslání automatické sondy k planetce s podobnou oběžnou dráhou jako má Země. Robotická sonda se k planetce přiblíží, zachytí ji a odtáhne do blízkosti Měsíce. Teprve potom následuje pilotovaná mise.

Po startu ze Země na vrcholku rakety SLS (Space Launch System) poletí Orion 9 dní, k urychlení na cestě k planetce i na cestě zpět využije gravitační asistence Měsíce. Po spojení s robotickou sondou, která planetku zachytila, bude posádka provádět různé operace a sbírání vzorků po dobu necelého týdne. Potom se vydá na desetidenní cestu zpátky na Zemi.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Asteriod Redirect
tag icon
Další články z kategorie
Asteriod Redirect