Další krok v průzkumu vesmíru bude návštěva planetky umístěné na oběžné dráze Měsíce

NASA ve středu upřesnila svou vizi průzkumu vesmíru na příští dekádu, která vyvrcholí misí Asteroid Redirect Mission (ARM), během které navštíví za zhruba dvanáct let dvojice astronautů planetku na oběžné dráze Měsíce. Součástí této mise je v první fázi manipulace automatické sondy se samotným asteroidem, který by měla navštívit už kolem roku 2020 a odtáhnout blíže k Zemi. A ve druhé fázi dojde k vyzkoušení aktuálně vyvíjených technologií pro lety astronautů do vesmíru včetně lodi Orion, rakety SLS a nového vesmírného pohonu.

Planetka, zachycení automatickou sondou

Planetka, zachycení automatickou sondou NASA plánuje prozkoumat jednu z planetek patřících do třídy NEO objektů, které krouží po podobné oběžné dráze jako Země. Po jejím úspěšném zachycení bude planetka pomocí automatické sondy transportována do blízkosti Měsíce, kde poslouží jako cíl pro pilotované mise.Cíl mise
NASA oznámila, že neoznámí cíl mise dříve než v roce 2019, rok před cestou automatické sondy k vybrané planetce. Kandidáti na misi ARM budou vybrání z planetek, které mají podobnou oběžnou dráhu jako Země (NEO, Near Earth Objects). NASA zatím identifikovala tři možné cíle: Itokawa, Bennu a 2008 EV5, předpokládá ale identifikaci jednoho až dvou dalších kandidátů v každém roce až do vybrání finálního cíle. Kandidátské planetky musí splňovat určitá kritéria. Vědci budou sledovat kromě oběžné dráhy hlavně velikost, rotaci a kompozici, všechno důležité faktory ovlivňující úspěch mise. Podle upřesněných specifikací mise však automatická sonda, která planetku navštíví, neodtáhne k Měsíci celý objekt. Pomocí robotického ramene odštěpí pouze relativně malý kus, se kterým bude moci snadněji manipulovat. Cesta automatické sondy k Měsíci bude pravděpodobně trvat několik let (plány NASA hovoří až o šesti letech), dost času pro přípravu astronautů, kteří by tak měli přijít na řadu kolem roku 2027. V Orionu poletí dva astronauti a jejich část mise bude trvat 25 dní.
Nové technologie
Celá mise je projektovaná tak, aby vyzkoušela řadu nových postupů a technologií, které budou klíčové v dalším průzkumu vesmíru. Jednou z nich je Solar Electric Propulsion (SEP), vesmírný pohon nové generace, který staví na vyzkoušených základech iontových pohonů. V budoucnosti by se mělo jeho využití rozšířit na servis družic a planetární i meziplanetární dopravu nákladu. Více o využití SEP v následujícím videu.
Už zmíněný Orion a raketa SLS by za sebou touto dobou měly mít několik misí na oběžné dráze Země a Měsíce. Před letem k planetě Mars bude právě mise ARM sloužit jako finální zkouška všech systémů. NASA misi označuje také za test planetární obrany proti nebezpečným tělesům, u kterých hrozí srážka se Zemí. Manipulace s planetkou má ukázat, s čím vším je potřeba se potýkat při změně oběžné dráhy těchto těles. Všechno jsou to zatím první krůčky lidí na cestě hlouběji do vesmíru. Máme se ale na co těšit. Po úspěšné misi ARM už nic nebrání cestě k sousední planetě, podle některých plánů by šlo zatím pouze o průlet kolem planety, ten by se však mohl uskutečnit v řádu jednotek let od mise ARM.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Další zprávy z kategorie Asteriod Redirect

NASA mění své plány pro první mise vesmírné lodi Orion

Americká vesmírná agentura mění své původní plány pro první dvě mise nové vesmírné lodi Orion. Úplně první let Orionu do vesmíru proběhne už příští rok a nejde o nic víc, než pár obletů Země, Orion ještě vynese raketa Delta Heavy a půjde o ryze testovací let. Následovat bude v roce 2017 let druhý, který měl původně pouze obletět Měsíc, podle nových plánů však zaletí ještě o kousek dál od Země i od Měsíce na stabilní oběžnou dráhu za odvrácenou stranou, na místo, kam bude v budoucnosti transportována malá planetka určená pro trénování misí v hlubokém vesmíru a zkoumání objektů s podobnou oběžnou dráhou jako má naše planeta.

Měsíc bude mít nový měsíc, NASA chce přitáhnout planetku a umístit ji na oběžnou dráhu Měsíce

V navrhovaném rozpočtu NASA pro fiskální rok 2014, který před pár dny představil prezident Obama, se nachází suma 100 milionů dolarů, která má odstartovat program, na jehož konci poletí skupina astronautů k planetce zaparkované na orbitě Měsíce. Pokud by šlo všechno podle plánu, astronauti by mohli ve vesmírné lodi Orion navštívit zhruba 7-10 metrů dlouhý asteroid navštívit během deseti let.