do not follow here
ISS < LIVING fUTURE

Rusko by nakonec mohlo pokračovat ve spolupráci na ISS i po roce 2020

Podle vesmírné agentury Roskosmos by mohla ruská spolupráce s dalšími čtyřmi zeměmi na projektu ISS pokračovat i po roce 2020. Ještě před pár týdny to přitom vypadalo, že aktuální roztržka mezi Ruskem a USA nakonec způsobí ukončení spolupráce zmíněným rokem a Rusko se bude soustředit na jiné, zajímavější projekty. Podle všeho ale nadále pokračuje stavba nových modulů pro ruskou část stanice a možnost pokračování spolupráce je vysoká.



Rusko začalo společně s Kanadou, EU, Japonskem a USA stavět Mezinárodní vesmírnou stanici v roce 1998. Dnes plánuje NASA využívat ISS nejméně do roku 2028. Podle slov Alexeje Krasnova, vedoucího pro ruský ISS program, z července 2014 ale Roskosmos kvůli krizi na Ukrajině nedostal svolení od vlády k pokračování ve spolupráci po roce 2020. Plány na oddělení ruské části ISS a vytvoření vlastní orbitální stanice už začaly plnit ruská média, jako nejpravděpodobnější se jeví program OPSEK (Orbital Piloted Assembly and Experiment Complex).

Ukrajinská krize vyvolala tenze mezi USA a Ruskem a vesmírná spolupráce těchto dvou velmocí byla doslova otřesena. NASA je závislá na Rusku při dopravě svých astronautů na oběžnou dráhu od doby, kdy vyřadila z provozu raketoplány. Mimo to také využívá množství ruských součástek do raket a embargo uvalené na nákup zboží z Ruska tuto krizi nadále prohloubilo. Výsledkem bylo prohlášení ruského vicepremiéra, že si Američané mohou své astronauty posílat na ISS třeba pomocí trampolíny.

Podle zdroje z Roskosmosu, kterého citovaly noviny Izvestija, ale existuje velká pravděpodobnost, že vláda k pokračování spolupráce na ISS nakonec svolí. Produkce nových zařízení pro ISS totiž nadále pokračuje podle plánu. Je však otázkou, zda jde o důkaz pokračující spolupráce mezi Roskosmosem a NASA, nově vytvářené moduly mohou být míněny pro nově připravovanou stanici OPSEK. Další otázkou však zůstává, zda Rusko má dostatek financí na to, aby zvládlo podobný projekt samo. Západní sankce uvalené na Ruskou federaci jsou mířeny nejen na armádní a průmyslovou spolupráci, ale také na finanční a ztěžují ruským bankám přístup k penězům.

Kanada, EU, Japonsko a USA ale nejsou jedinými potenciálními partnery Ruska ve vesmíru. Zejména Indie a Čína by pro Rusko mohly být významnými partnery při konstrukci nové orbitální stanice. Čína dopravila robotický rover na Měsíc a Indie vyslala orbitální sondu k Marsu, obě země vyvíjejí vlastní satelitní navigaci a nové rakety pro pilotované i nepilotované lety do vesmíru. Nehledě na to, že jedním z cílů čínského vesmírného programu je výstavba vlastní stanice na oběžné dráze Země.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
ISS

tag icon
Další články z kategorie
ISS
Načítám stránku...
x zrušit