Družice GOCE zaznamenala změny v zemské gravitaci v závislosti na tání ledu v Antarktidě

Přesto, že sonda GOCE nebyla designovaná na sledování změn gravitace napříč různými časovými obdobími, přesně to se jí podařilo. Prodloužená mise družice přinesla dostatek dat na vytvoření zatím nejpřesnější gravitační mapy naší planety a na ní lze pozorovat následky úbytku ledu během posledních několika let. Gravitace naší planety totiž není zcela homogenní a dosahuje různé síly v místech s vysokými horami nebo v okolí oceánských příkopů.

GOCE

GOCE vesmírná sonda ESA vypuštěná v roce 2009. Jejím úkolem bylo měřit gravitační pole Země z výšky asi 260 kilometrů nad povrchem.Podobný efekt, jak se nyní vědci přesvědčili, má také masivní ledová vrstva, která pokrývá Antarktidu. Úbytek ledu pozorovaný v letech 2009-2012 se tak objevil i mezi daty popisující změny gravitace nad Antarktidou. Podobný jev byl pozorován už dříve jinou gravitační družicí Grace, která však nedisponovala tak přesnými a lokálními daty jako modernější GOCE. Proto dnes vědci kombinují data z Grace GOCE, aby získali informace o vývoji gravitační síly v delším časovém období a s větší přesností, než kdyby pracovali s daty z pouze jedné družice.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie
GOCE

Evropská gravitační sonda GOCE se přiblížila Zemi pro detailnější snímání jejího povrchu

Družice GOCE (Gravity Field and Steady-State Ocean Explorer) krouží kolem Země už od roku 2009 a sbírá data o gravitačním poli naší planety. Svou primární misi už satelit dokončil a aktuálně probíhá prodloužená mise, během níž chtějí vědci zpřesnit data získaná v první fázi. GOCE se tak přiblíží z 255 kilometrové výšky na 235 kilometrů, což přístrojům sondy umožní detailnější pozorování odchylek v gravitačním poli Země.

celý článek

ESA zveřejnila gravitační mapu Země, podívejte se, kde na světě budete nejlehčí

Data získaná s pomocí orbitální sondy GOCE za posledních 12 měsíců umožnila evropským vědcům sestavit doposud nejpřesnější model zeměkoule nazývaný geoid (těleso s povrchem globálního oceánu, oproštěné od vlivu přílivů a proudů tvarované pouze gravitací). Výsledky měření byly prezentovány na 4. mezinárodním workshopu 31. března v Mnichově.

celý článek