Rover Curiosity našel na Marsu dusík v biologicky použitelné formě

V laboratoři, která se ukrývá v útrobách tunového roveru, objevili vědci dusičnany, sloučeninu, která v sobě váže dusík takovým způsobem, že jej některé biologické organismy mohou využít pro svůj metabolismus. Dusík je v organismech na Zemi také nedílnou součástí DNA a RNA. Toto není možné s atmosférickým dusíkem N2, kde je vazba mezi oběma atomy příliš silná, aby reagovala v chemických reakcích.

Curiosity, vzorky hornin

Curiosity, vzorky hornin Vzorek horniny odebraný z díry, kterou rover Curiosity vyvrtal do sedimentačního kamene. Na rozdíl od povrchu Marsu a většiny objektů na něm, není vzorek červený, ale šedý.Dusičnany objevil rover Curiosity v sedimentech, které v laboratoři SAM (Sample Analysis on Mars) zahřál, aby zjistil jejich kompozici. Zatím není zřejmé jak dusičnany vznikly, nic zatím nenasvědčuje, že za jeho vznikem stojí právě život. Jejich existence jej ale může umožňovat, zároveň s dalšími faktory jako je existence kapalné vody a podobně.

Podle vědců půjde zřejmě o prastaré zásoby dusičnanů z doby, kdy byl Mars pokryt vodními plochami. Další možností je vznik při dopadu meteorů a existují i další možnosti. Další zkoumání však ještě bude potřeba, abychom mohli s jistotou vědět, kde se tyto chemické sloučeniny na Marsu vzaly.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Mars