do not follow here
Haumea < LIVING fUTURE

Trpasličí planeta Haumea má prstenec a je ještě větší než se odhadovalo

Haumea je těleso, které obíhá Slunce ve vzdálenosti mezi 35 a 51 AU, nachází se tedy za planetou Neptun v chladné a temné oblasti sluneční soustavy známé jako Kuiperův pás. Tato teprve nedávno objevená trpasličí planeta má dva známé měsíce, velmi protáhlý tvar a podle nových pozorování také planetární prstenec. Už tak zvláštní Haumea se tím pro astronomy a astrofyziky stává ještě zajímavějším tělesem pro zkoumání.Nová měření pochází ze začátku roku 2017, kdy astronomové pozorovali okultaci, při které Haumea zastínila svit jedné z hvězd za ní (šlo o hvězdu URAT1 533-182543). Při tomto zastínění hvězdy bylo na Haumeu upřeno hned 12 teleskopů. Analýzou toho, jak se změnila záře vzdálené hvězdy, dokázali astronomové zjistit několik nových informací o trpasličí planetě.

Nová pozorování mimo jiné ukazují, že Haumea je výrazně větší, než se doposud uvažovalo - místo původních 1 400 kilometrů to teď vypadá, že po nejdelší ose má 2 320 kilometrů. To vede některé vědce k tomu, že zvažují vyškrtnutí Haumey ze seznamu trpasličích planet, jejichž definice říká, že by měly mít víceméně kulovitý tvar, to však Haumea opravdu nemá - její nejkratší osa má pouhých 1 138 kilometrů.

Samotný prstenec obíhá nad rovníkem, má tloušťku 70 kilometrů a poloměr 2 287 kilometrů, Haumeu oběhne třikrát pomaleji než je její vlastní rotace. Jde o první prstenec pozorovaný za oběžnou dráhou planety Neptun. Jeho vznik je však zatím záhadou a bude vyžadovat více pozorování. Vědci zatím mají dvě hlavní teorie - prstenec mohl vzniknout rozpadnutím jiného tělesa nebo z materiálu vymrštěného z povrchu Haumey.

Co víme o trpasličí planetě Haumea:

  • Aktuální vzdálenost od Slunce: 50 AU
  • Oběh kolem Slunce: 285 let
  • Rotace kolem vlastní osy: 4 hodiny
  • Rozměry: 2 322 x 1 701 x 1 138 km
  • Rok objevení: 2008
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Haumea

tag icon
Další články z kategorie
Haumea
Načítám stránku...
x zrušit