Šišatá trpasličí planeta Haumea má kruhový prstenec, co formuje jeho oběžnou dráhu?

Haumea je jedna z pěti oficiálně uznávaných trpasličích planet ve sluneční soustavě. Slunce obíhá daleko v Kuiperově pásu za oběžnou drahou Pluta. Haumea má nezvykle šišatý tvar, na svojí oběžné dráze však má zdánlivě kruhový prstenec, nejvzdálenější známý od Slunce. Pomocí počítačových simulací se vědci pokusili zjistit o tomto prstenci více informací.

Haumea

Haumea jedna z pěti trpasličích planet obíhající Slunce. Nachází se za oběžnou drahou planety Neptun a má výrazně eliptický tvar.Haumea se nachází velmi daleko a její přímá pozorování mnoho informací nepřinesou. Ani prstenec není přímo pozorovatelný, astronomové jeho existenci odvozují z pozorování provedených při okultaci, kdy Haumea přešla na svojí oběžné dráze před vzdálenou hvězdou. Když se před hvězdou nacházela, zablokovala částečně její světlo a vědci mohli odhadnout velikost této vzdálené trpasličí planety. K jejich překvapení však světlo od hvězdy zablokovalo i něco jiného: prstenec.

Jednotlivé částice prstence byly v simulacích podrobeny různým konfiguracím a vědci pozorovali, která z nich přinese stabilní výsledek podobný tomu, který mají z pozorování. Pozorování ukazují, že prstenec by měl Haumea obíhat v rezonanci 1:3, tedy za každou jednu rotaci prstence se Haumea otočí kolem svojí osy třikrát. Nově provedené simulace však ukazují, že v takovém případě by prstenec neměl být dokonale kruhový.

Vědci na základě simulací usuzují, že kruhovitý tvar prstence není důsledkem rezonance ale spíše součinnosti několika stabilních oběžných drah. 
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Haumea
tag icon
Další články z kategorie
Haumea